Elektrikli arabaya destek geliyor

Elektrikli arabaya destek geliyor

28 Nisan 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Elektrikli’den sonra diğer çevreci araçlara da destek geliyor.

Sanayi Bakanı Ergün, hibrit ve emisyonu düşük modellere teşvik üzerinde çalıştıklarını, bütçe elverdiğinde ÖTV’nin de düşürüleceğini söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, iç pazarı büyütecek her türlü faaliyeti destekleyeceklerini, bu kapsamda sadece elektrikli değil düşük emisyonlu araçları da teşvik etmek için çalıştıklarını söyledi. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) tarafından “Bugünden 2023’e” temasıyla düzenlenen “Otomotiv Sektörünün Geleceği” konferansında konuşan Ergün, çevreci araçların alımını destekleyeceklerini, önümüzdeki günlerde elektrikli modellerin de artık Türkiye’de görülmeye başlanacağını söyledi. Bakan Ergün, “Bakanlık olarak 5 elektrikli aracın siparişini verdik. Kamudaki ilk elektrikli araç şarj istasyonunu da bu çerçevede kuracağız” dedi.

ÖTV de gelecekte düşecek

Elektrikli araçların vergilendirilmesi ile ilgili sistemin yanı sıra çevreci modelleri de desteklemek için çalıştıklarını ifade eden Ergün, “Bu kapsamda hibrit ve emisyonu düşük araçlarla ilgili vergilendirme üzerinde çalışıyoruz. Genel olarak ÖTV üzerinde bir çalışmayı da Türkiye’nin bütçe dengeleri elverdiğinde gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu. Otomotivde tasarım sürecinde en önemli sıkıntının test merkezleri olduğunu anımsatan Bakan Ergün, bunun için 120 milyon dolarlık bütçe ayırdıklarını ve ihtiyaçlar doğrultusunda bir test merkezini hayata geçireceklerini kaydetti.

Ergün, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor gibi kulüplerin uluslararası çapta başarı elde ettiklerinde bundan herkesin mutlu olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: “Otomotivde küresel aktörler içinde yer almamız lazım. Yedek parçada da markalaşabiliriz ama bir otomotiv markasını iç ve dış pazarlarda dünyaya sunmanın artık zamanının gelmiş, geçmekte olduğunu da görmemiz lazım. Bunu yapan herkese her türlü katkıyı vermeye hazırız.”

Milli otomobil raporu 1.5 ay sonra

Toplantıda konuşan Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Kudret Önen, milli otomobil konusunda teknik çalışmaları tamamladıklarını belirterek, bu otomobilin nasıl pazarlanması gerektiği konusu üzerinde çalışmalar yaptıklarını, 1,5 ay içinde bunu rapor olarak sunacaklarını söyledi. OYDER Başkanı Şükrü Ilısal da otomotivde global marka yaratabilen sınırlı ülke olduğuna işaret ederek, bu ülkelerin en önemli güçlerinin tartışılmaz şekilde gelişmiş iç pazarları olduğunu, Türk iç pazarının da vergileri düşürerek desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Yerli Chery 6 ay sonra yollarda

Mermerler Otomotiv’in 500 milyon dolarlık yatırımla Adapazarı’na kurulacak otomobil fabrikasında, ilk yerli üretim Chery’nin 6 ay sonra banttan ineceği bildirildi. Mermerler Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Aydın Akyol, arazi tahsisinden kaynaklanan sorunun aşıldığını, fabrikanın Adapazarı’nda kurulmasına kesin karar verildiğini kaydetti. Yıllık kapasitenin 100 bin adet olarak planlandığını ifde eden Akyol, “Üretilecek araçların yüzde 60-65’inin ihracatı düşünülüyor” diye konuştu.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: