F1 araçları elektrikli mi olacak?

F1 araçları elektrikli mi olacak?

02 Mayıs 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

FIA çok enteresan bir karar alarak 2013 sezonundan itibaren Formula 1 araçlarında hibrit motorların kullanılacağını açıkladı. Yeni motorların Formula 1 ruhuna zarar verip, vermeyeceği tartışılıyor.

Motor sporlarının zirvesi olarak kabul edilen Formula 1, otomotiv alanında yeni teknolojilerin geliştirilmesini sağlamış, her zaman için bu alanda en son ve gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı bir organizasyon olmuştur.

Geleceğin Formula 1 Aracı

Son dönemde tüm dünyada giderek daha sık bir şekilde karşımıza çıkan elektrik motorlu otomobiller şu an için en popüler teknolojilerden biri olsa da bunu Formula 1’de görmenin pek de mümkün olmadığı düşünülüyordu.

Bu düşünce FIA’nın yaptığı açıklama ile tamamen değişti. Alınan yeni bir karar doğrultusunda, 2013 sezonundan itibaren Formula 1 araçlarında dört silindirli hibrit turbo motorlar kullanılacak.

Elektrik motorunun pit yolunda devreye gireceği belirtiliyor

Sessiz Pit Stop

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net’in derlediği habere göre araçlar pit alanına girdiğinde elektrik motoru devreye girecek ve pit çıkışına kadar sadece bu motor kullanılacak.

Bunun dışında, hibrit motorların Formula 1 araçlarının verimini artıracağı iddia ediliyor.

Formula 1’in ileri gelenlerinden yeni karara farklı tepkiler geliyor. Williams takımın patronu Adam Parr teknolojiyi takip etmeleri gerektiğini belirtirken Ferrari başkanı Luca di Montezemolo ve Formula 1 organizasyonun patronu Bernie Ecclestone ise bu fikrin korkunç olduğunu dile getirdiler.

Elektrik motorunun Formula 1’in ruhuna zarar vereceğini düşünenlerin sayısı az değil. Bu motorların neredeyse hiç ses çıkarmaması, yarış tutkunlarının hayran olduğu o etkileyici motor sesinin yarışın bazı bölümlerinde duyulmayacak olmasına neden olacak.

(ShiftDelete.Net)

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: