Elektrikli araçları 20 dakikada şarj edecek

Elektrikli araçları 20 dakikada şarj edecek

30 Ekim 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Enerji verimliliği teknolojilerinde dünyanın önde gelen firmalarından İspanyol Circutor’un Türkiye’deki ortağı ECT Grup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi İstanbul Enerji AŞ ile Türkiye’deki elektrik şarj istasyonlarını kurmak için protokol imzaladı. İstasyonlarda, şimdiki teknolojiyle 20 dakikada şarj yapılabilecek.

Ön ödemeli çalışacak istasyonlarda iPhone ve Blackberry ile dolum yapılabilecek. Alışveriş merkezleri otoparklarında, açık-kapalı otoparklarda, rezidanslarda ve özel büyük sitelerde de istasyon açılması planlanıyor.

ECT-Circutor Türkiye olarak elektrik şarj istasyonlarının satış ve kurulumlarına başladıklarını söyleyen ECT Grup Satış Müdürü Cem Kır, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Saraçhane otoparkındaki elektrikli araç şarj istasyonu kurulumunu gerçekleştirdiklerini, projenin devamı niteliğinde İSKİ Kadıköy açık otoparkında bir şarj istasyonu daha kuracaklarını açıkladı. Şu an dünyada 3 bin adet genel kullanıma hitap eden elektrik şarj istasyonu bulunduğuna işaret eden Kır, “Dünya elektrikli araçlara odaklanmış durumda. 5 yıl sonra dünyada 6 milyon elektrikli araç olacak. Türkiye ona göre plan çizmeli.” uyarısında bulundu. 2012 yılında Türkiye’de hibrid (melez) ve elektrikli 15 bine yakın araç olacağının öngörüldüğünü vurgulayan Kır, bu piyasada üretim kısmında da yer alınması halinde ciddi bir istihdam oluşturulacağını ifade etti. Sektörde yapılan araştırmaya göre 2015-2020 yılları arasında dolaşımda olan araçların yüzde 10’u elektrikle çalışacak. Türkiye’de ise 2015 yılında 150 bin elektrikli araç üretilmesi planlanıyor. “Bu rakam sadece otomobil için geçerli.” diyen Kır, 2030 yılında dünyadaki motorlu tüm araçların yüzde 40’ının elektrikle çalışacağının tahmin edildiğini kaydetti. İspanyol ortakları Circutor ile Türkiye’nin hızla gelişen ülkeler arasında yer almasını istediklerini, bu sebeple Circutor’ün teknolojilerini Türkiye’de imal etme ve ihraç etme konularında bazı planları bulunduğunu söyleyen Kır, “Bu sebeple istihdamda artışa gitmeyi planlıyoruz.” dedi.

Türkiye pazarında 2020 yılında 100 aracın 10’unun elektrikli araç olması öngörülüyor. Normalde bir elektrik şarj istasyonu kurmanın maliyeti ise 2 bin 500 Euro ile 9 bin Euro arasında değişiyor. Amerika’da şu an çalışan 60 binden fazla hibrid ve elektrikli araç yollarda seyrediyor. Avrupa da ‘temiz enerji’ hedefleri doğrultusunda bir an önce değişimi başlatmak istiyor. Bu sebeple sadece İspanya hükümeti tarafından yürütülen Project Movele kapsamında, Barcelona ve Madrid şehirlerinde 2011 yılı ilk çeyreği sonuna kadar 500 şarj noktası (150 adeti tamamlanmış), 1.000 elektrikli araç, 1,1 milyon Euro inşaat altyapı yatırımı planlandı. Tamamen hükümet kaynaklarıyla oluşturulan proje, mevcut istasyonların 500 adetinin Circutor tarafından kurulduğuna işaret eden Kır, Türkiye’nin de İspanyol şirket için önemli bir pazar olduğunu söyledi.

ZAMAN

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: