Sürücüler, elektrikli araçlara mesafeli

Sürücüler, elektrikli araçlara mesafeli

11 Kasım 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Otomotiv şirketleri, çevreyi korumak ve tasarruf için mevcut motorlar üzerinde iyileştirmeler yaparken, diğer yandan da hibrit, elektrikli ve hidrojenle çalışan araçların üretimine ağırlık veriyor.

Ancak yapılan bir araştırma, sürücülerin yeni teknoloji ürünü bu araçlara temkinli yaklaştığını ortaya koydu. İstanbul’da 8 Aralık’ta düzenlenecek 3. Uluslararası İstanbul Otomotiv Kongresi automotivİST’in tanıtımı için yapılan basın toplantısında verilen bilgiler, bu konuyla ilgili ilginç sonuçları gözler önüne serdi. Dünkü toplantıda, GfK’nın geçen pazar sona eren Autoshow Fuarı’nda yaptığı araştırmanın ön sonuçları açıklandı. Buna göre, katılımcılar, otomobilin çevre kirliliği meydana getirdiği konusunda hemfikir. ‘Otomobil’ ve ‘çevre’ denince ilk akla gelen üç başlık, yüzde 22 ile çevre kirliliği, yüzde 13 emisyon, yüzde 12,5 egzoz sebebiyle oluşan hava kirliliği olarak sıralanıyor. Çevreci bir otomobilin diğer otomobillerden farkının yakıt türü olduğu bilinmezken, bir otomobilin çevreci olması araç tercihinde öncelikli tercih edilen bir konu değil. Otomobil tercih ederken dikkat edilenler, yüzde 15,9 yakıt ekonomisi, yüzde 10,3 markası, yüzde 10,1 dizaynı, yüzde 8,9 fiyatı olurken, yeni nesil yakıtların farkındalığı mevcut. Hibrit otomobil Toyota ve Honda, elektrikli otomobil Renault ve Toyota ile özdeşleşmiş iken, otomobil kullanıcıları, yeni nesil yakıt kullanan araçlara temkinli yaklaşıyor.

Dün, ‘Otomotivde Enerji Dönüşümü ve Emisyon’ temalı 3. Uluslararası İstanbul Otomotiv Kongresi’nin tanıtımı toplantısında, otomotiv üst yöneticileri, elektrikli araçlar ve çevreye duyarlı teknolojiler konusundaki görüşlerini dile getirdi. Doğuş Otomotiv CEO’su Emir Ali Bilaloğlu, otomotiv üreticilerinin sera gazı salınımı konusunda teknolojiler geliştirdiğini söyledi. Bilaloğlu, “Hal böyleyken, yeni teknolojilerin, tüketicilerin ekonomik, ekolojik ve performans beklentilerini şu anda karşılamadığından benim kongreden beklentim; burada sadece aracın ticari ömrü sırasında salgıladığı emisyonları ve çevre kirliliğini göz önünde bulundurmamak.” dedi. Toyota Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt da, elektrikli araçların gelecek 10 yılda dünya araç trafiğinin yüzde 1’ine ulaşmayacağını kaydetti. Bozkurt, bu araçların birçok ülkede vergi teşvikiyle ödüllendirilirken, Türkiye’de çevreye verdiği zararla değil, motor hacmiyle değerlendirilen vergi sistemi olduğunu kaydetti. Toplantıya katılmayan Peugeot Otomotiv Pazarlama Genel Müdürü Jean Pierre Vieux, basın bülteninde yer alan mesajında, enerji dönüşümü ve emisyon konularında üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceklerini açıkladı.

zaman

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: