Elektrikli BMW’ye 30 Türk çarpıldı

Elektrikli BMW’ye 30 Türk çarpıldı

24 Temmuz 2014 0 Yazar: ElektrikliOto

Alman üreticinin 2.7 milyar dolarlık elektrikli araç yatırımının ilk meyvesi olan i3, eylülde Türkiye’de satışa sunulacak. 30 kişinin ön sipariş verdiği aracın tam donanımlısı 55 bin euro’yu bulacak. Onu, 200 bin euro’luk i8 izleyecek.

Bavyeralı lüks üretici BMW’nin elektrikli araç markası “i”nin ilk meyvesi, eylüL ayında Türkiye’de de satılmaya başlanıyor. Şimdiden 30 kişinin ön sipariş verdiği i3’ten, yıl sonuna kadar 70 adet satılması planlanıyor. Hibrit spor model olan i8 ise 200 bin euro’dan başlayan fiyatlarla gelecek. Borusan Otomotiv, şarj altyapısı için bu yıl 180 bin euro’luk yatırım yapacak.

2010 yılında tamamen elektrikli modeller geliştirmeye başlayan ve bu araçları “i” markası altında toplamaya karar veren BMW, ilk modeli olan tamamen elektrikli i3’ün üretimine geçen yıl başlamıştı. i3 için uzun süredir hazırlık yapan borusan otomotiv de, eylül ayında aracı Türkiye’de satışa sunacak. İstanbul Ataşehir’deki showroomda satışına başlanacak i3, şimdiden 30 adetlik ön sipariş alırken, yıl sonuna kadar 70 adetlik satışa ulaşması hedefleniyor. Gelecek yıl için hedefler neredeyse iki katı olacak.

40 adet şarj noktası

i3 için çevre duyarlılığı yüksek, teknolojiye yakın şirketlerden de satın alma veya kiralama için talepler geldiğini belirten Borusan Otomotiv CEO’su Eşref Biryıldız, şarj noktaları konusunda da “Eşarj” şirketinin kurulu yaklaşık 24 istasyonunun yanı sıra 180 bin euro yatırımla 6 adet de hızlı şarj noktası kurulacağını belirtiyor. Yakın zamanda İstanbul ile birlikte toplam 10 ilde 40 adet şarj istasyonuna ulaşılması hedefleniyor. Eve kurulum ise 1.250 euro olacak.

Henüz hangi vergi diliminde olacağı kesinleşmeyen BMW i3, yüzde 3’lük dilime girmesi halinde 41 bin euro, yüzde 15’lik dilime girmesi durumunda da 46 bin 500 euro’dan başlayan fiyatlarla satılacak. Ancak ilk etapta Türkiye’ye daha donanımlı ve 50-55 bin euro civarındaki versiyonlar gelecek.

Sırrı karbon fiberde

Lüks elektrikli Otomobil olarak geliştirilip, üretilen i3’te, hafiflik ve dayanıklılık için bolca karbon fiber kullanılmış. Zaten aracın fiyatını en çok artıran da bu.
Sahip olduğu elektrik motoruyla 170 HP’ye varan bir güç üreten i3, 0-100 km/s hızlanmasını 7.2 sn’de tamamlarken, azami hızı da 150 km/s ile sınırlandırılmış. Ama zaten otomobilin otoyollar için değil, şehirler için üretildiği belirtiliyor. Sürüş stiline göre tek şarjla 130-160 kilometre yol gidebilen i3, aslında istenirse 34 HP’lik iki silindirli bir menzil artırıcı (jeneratör niyetine) ile de alınabiliyor. Ancak Türkiye’de değil. Çünkü bu kez i3, elektrikli otomobil sınıfından çıkıyor ve vergisi yükseliyor.
Arkadan itişli olan i3, dört kişilik. İki büyük ve iki de “yarım” kapısı var. İç mekanında lüks detaylara yer verilmeye çalışılırken, gösterge tablosu olarak minik dijital bir ekranla yetinilmiş. İnce lastiklerine rağmen iyi yol tutan araç, Türkiye’de “Teleservis”, uzaktan kumanda fonksiyonleri ve Acil Durum Çağrısı özelliklerini barındıran “ConnectedDrive”, navigasyon, otomatik klima, eller serbest telefon bağlantısı gibi donanımlarla satılacak.

Marka için 2.7 milyar dolar!

BMW, bir “alt marka” olarak planladığı “i” için yaklaşık 2.7 milyar dolar harcamış. Bunun içinde yeni araç platformu, i3 ve i8 modellerinin yanı sıra Leipzig’de sadece bu araçlara ayrılan üretim tesisleriyle ABD’de kurulan “karbon fiber” fabrikası bulunuyor. Karbon fiber, termo plastik ve alüminyumdan üretilen i3’te, kaynak kullanılmıyor. Bunun yerine parçalar “yapıştırılarak” birleştiriliyor. Her bir i3’te 11 kilodan fazla özel yapıştırıcı kullanılıyor.
Leipzig’te i3 ve i8’in üretimi, robot yoğun bir tesiste yapılıyor. ABD’deki karbon fiber üretiminde yakındaki bir nehirden, Leipzig’deki araç üretiminde de rüzgar santralinden elde edilen elektrik kullanılıyor. Elektrik motorunu ve elektronik yazılımını kendi geliştiren BMW, sadece pillerdeki “hücre”leri Panasonic’ten alıyor.

i8 de gelecek

Tom Cruise’un “Görevimiz Tehlike” filminde konsept haliyle görünen i8 de, yine bu yıl içinde Türkiye’de satılmaya başlanacak. 1.5 lt 231 HP’lik çift turbo benzinli ve 131 HP’lik elektrikli motora sahip i8, bu özelliği nedeniyle yüzde 45’lik ÖTV diliminde sayılıyor. Bu yüzden 200 bin euro’nun üzerinde bir fiyatla satışa çıkacak. Bu yıl için Türkiye’de 3 adet getirilmesi planlanan i8, tam anlamıyla çevreci bir spor otomobil. 0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyenin altında gerçekleştiriyor. Elektrik ve benzinli motoru, toplamda 362 HP güç sağlıyor. Maksimum hızı da 250 km/s ile sınırlı. BMW i8’in yakıt tüketimi 100 km’de 2.1 litre.

Yenİ Fabia İÇİN gerİ sayım

Skoda’nın uzun soluklu modellerinden olan Fabia, yeni nesliyle sevenlerinin karşısına çıkmak için gün sayıyor. Ekimde Paris Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılacak yeni nesil Fabia’nın tasarımı ve özelliklerine ilişkin ilk ipuçları da belirdi. Yeni çizimler, otomobilin berrak tasarımını ve keskin hatlarını ortaya koyuyor. Yeni Fabia, yerini alacağı modelden 9 cm daha geniş ve 3 cm daha alçak tasarlanırken, kişiselleştirme seçeneklerinin de yer alacağı şekilde çok yönlü bir iç mekana sahip olacak. Markanın VisionC konseptinden gelen tasarım unsurlarına sahip yeni Fabia, modern, dinamik hatlarıyla dikkat çekiyor. Nitekim tasarıma Skoda Motorsporları bölümü de katkıda bulunmuş. Elbette teknik detaylara ilişkin şimdilik bir bilgi yok. Ancak onun da, ileriki günlerde belirginleşeceği kesin.

Mercedes ilk yarıda yükselişte

Mercedes-Benz Türk A.Ş. Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, bu yılın ilk 6 ayında binek otomobil satışlarını geçen yıla göre yüzde 15 artırdıklarını, ticaride de Sprinter modelinin rekor kırdığını söyledi.
Bu yılın ilk yarısında 9 bin 479 adetlik otomobil satışı gerçekleştirdiklerini belirten Genes, A-Serisi ve CLA’nın 1.6 lt dizel versiyonlarının yoğun ilgi görmeye devam ettiğini, A, CLA, GLA ve B-Serisi’nin, toplam binek otomobil satışlarının yaklaşık olarak yarısını oluşturduğunu vurguladı. Yenilenen E-Serisi’nin 1.6 lt motoruyla üst segmentte en çok talep gören ürünlerinden biri olduğunu, S-Serisi’nin de sınıfında yüksek satışlara imza attığını ifade eden Genes, yeni C-Serisi’nin ise popülaritesini giderek artırdığını kaydetti.

Ticaride liderliğe devam

Mercedes-Benz Türk’ün, hafif ticaride Sprinter ile güçlü olduğunu, sınıfında yüzde14.8’lik pazar payı elde ettiğini anlatan Genes, bunun Sprinter için bir rekor anlamına geldiğini söyledi. Haziran ayı sonu itibariyle 6 ton üzeri kamyon pazarındaki paylarını da önemli ölçüde artırarak 8 bin 441 adetle liderliklerini devam ettirdiklerini belirten Genes, otobüs pazarındaki daralmaya rağmen ilk yarıda şehirler arası otobüste liderliklerinin sürdüğünü bildirdi.

DOD’dan Toledo’ya takas fırsatı

İkinci el otomobil satışlarına kurumsallığını getiren DOD, Seat ile işbirliği çerçevesinde Toledo modelinde Temmuz ayı sonuna kadar geçerli 2 bin TL’lik takas destek kampanyasını sürdürüyor. DOD, bununla birlikte mevcut araçlarını değerlendirmek ve yeni araç almak isteyenlere Toledo kampanyasının yanı sıra farklı alternatifler de sunuyor. Takas Hizmeti, Emanet Alım ve Nakit Alım hizmetleri, bunlar arasında. Araç alımında kredi kullanmak isteyen müşterilere, DOD Finans hizmetiyle aynı gün içinde kredi sağlanabiliyor.

Yeni nesil Boxer piyasada

Fransız üreticinin hafif ticari araçlar pazarındaki kozlarından olan Boxer, tamamen yenilenen Van versiyonuyla Türkiye’de satışa sunuldu.
Boxer Van, öncüsünün ismini korusa da, yeni bir çağa girmek ve kalite, kullanım maliyeti, verimlilik konusunda yüksek beklentileri olan profesyonellerin çok yönlü kullanım ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı. Araç, güçlendirilmiş kasa yapısı, yeniden tasarlanan ön yüzü, güçlendirilmiş yeni yan kapı ve arka kapı mekanizmaları, yenilenen fren sistemi ve süspansiyonu, yenilenen 2.2 HDi motor gamıyla dikkat çekiyor. Boxer, bunun yanında iç mekanında da daha sessiz ve konforlu bir yapı sunuyor. Standart sunulan Bluetooth ve USB girişinin yanı sıra isteğe bağlı olarak sunulan 5 inçlik dokunmatik ekran, navigasyon ve geri görüş kamerası da, konforu artırıyor.
Yeni Boxer Van’da standart güvenliği donanımları arasında ESP, LAC (Yük Dağılımı Kontrol sistemi), ABS+EBD, AFU (Acil Fren Yardım Desteği), ASP (Kaymayı önleyici antipatinaj sistemi) sürücü hava yastığı, hız sabitleme ve sınırlandırma sistemi yer alıyor. Akıllı Çekiş Kontrolü’ne bağlı Yokuş İniş Desteği (Hill Descent Control), yokuşta geri kaymayı önleyici sistem, yolcu hava yastığı, lastik basınç algılama sistemi, şerit değiştirme uyarısı gibi donanımlarsa isteğe bağlı satın alınabiliyor.
130 HP ve 150 HP’lik 2.2 lt hacimli dizel motor seçenekleri sunan yeni Boxer, farklı yükseklik, uzunluk ve hacim seçenekleriyle satılıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: