Tesla’dan BMW 3 Serisine Rakip: Model 3

Tesla’dan BMW 3 Serisine Rakip: Model 3

24 Temmuz 2014 0 Yazar: ElektrikliOto

Elektrikli araba üreticisi Tesla, BMW’nin 3 serisi otomobillerine rakip olacak Model 3’ü tanıttı.

Aslında bu araba daha önce Tesla tarafından Model E diye bahsedilen araç. Fakat firmanın kurucusu ünlü girişimci Elon Musk’ın açıklamasına göre, Ford firması bu ismin kullanım haklarının kendilerinde olduğunu söyleyip dava açmaya kalkmış. Musk da bu sorunla uğraşmaktansa aracın adını değiştirdiklerini söylüyor. Sonuçta yeni aracın adı Model 3 olmuş.

Yeni Model 3 duyuruldu ama ayrıntılarının verilmesinin 2016 yılını bulması bekleniyor. Piyasaya çıkışı ise tahmini olarak 2017 yılını bulabilir. Model 3’ün altyapısı, şu anda kullanımda olan Model S ve Model X ile aynı olmayacak. Üretime geçilmesi o yüzden biraz uzun sürebilir. Yeni araç şef mühendis Chris Porritt’in elinden çıkacak; Porritt daha önce Aston Martin’de görevliydi.

Tesla Model 3, ünlü Model S’den yaklaşık %20 daha küçük olacak. Ayrıca fiyat olarak da 35,000 Dolar civarını hedeflemişler. Bu fiyatı, Tesla firmasının yakında açacağı “Gigafactory” isimli yeni batarya fabrikasındaki gelişmeler ve üretilecek düşük maliyetli piller sayesinde yakalamayı umuyorlar. Model 3 yola çıktığında bir kez şarjla 300 kilomtetrenin üzerinde yol yapabilecek.

Aşağıda Tesla’nın Model 3 elektrikli aracının üretileceği ileri teknoloji fabrikasının kısa bir belgeselini bulabilirsiniz.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: