Elektrikli Bmw’ye Yoğun İlgi

Elektrikli Bmw’ye Yoğun İlgi

04 Nisan 2015 0 Yazar: ElektrikliOto

“Doğuştan Elektrikli” sloganıyla bilinen i model ailesinin geçtiğimiz Eylül ayı itibariyle kademeli olarak Türkiye’de satışa sunulmasından bu yana geçen 6 aylık sürede satışları 76 adete ulaştı. Halen sadece Borusan Oto’nun İstanbul-Ataşehir’de yer alan merkezinde satışı gerçekleştirilen BMW i markası, özellikle tasarımı ve sürüş özellikleriyle beğeni kazanan hem elektrikli hem de benzinle motora sahip i8 modeliyle yoğun talep görüyor.

2014 yılını i3 ve i8 modelleriyle 45 adetlik bir satışla tamamladıklarını belirten Borusan Oto Genel Müdürü Uğur Sakarya, “Sadece Şubat ayında 187 bin Euro’luk başlangıç fiyatına sahip 18 adet daha BMW i8 modelini yeni müşterilerine teslim ettik. Hem elektrikli hem benzinli turbo motora sahip spor otomobillerin geleceğini şimdiden ortaya koyan bu özel tasarımlı modelimize çok yoğun ilgi var” açıklamasını yaptı.

Uğur Sakarya, şimdilik sadece Borusan Oto Ataşehir’de satılmaya devam eden i modelinin, 2015 yılının ikinci çeyreğinde İstanbul’da Borusan Oto Avcılar, Borusan Oto İstinye ve Ankara’da ise Borusan Oto Balgat olmak üzere diğer merkezlerinde de satışa sunulacağını belirtti. Borusan Oto, 2015 yılı içinde i3 ve i8 modellerinden oluşan mevcut elektrikli otomobil yelpazesiyle yaklaşık 150 adetin üzerinde satış gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Uğur Sakarya, “ Yeni yılla birlikte elektrikli modellerimizde adeta voltajı yükselttik. Ocak ve Şubat ayında toplam 31 adet BMW i markalı model teslimatı gerçekleştirdik. Özellikle şubat ayında BMW i8 ile ilgili sıra dışı bir performansa imza atarak 18 adet BMW i8’i sahiplerine teslim ettik. 187 bin Euro’luk başlangıç fiyatına sahip BMW i8’e çok yoğun bir talep var. Lüks spor otomobilde farklı ve sıra dışı arayışlar içinde olan otomobil severlerin ilk tercihi elektrikli BMW i8 oluyor” açıklamasını yaptı.

46 bin 300 Euro’dan başlayan anahtar teslim fiyatı ve Türkiye’ye özel donanım paketiyle satılan i3, düşük kullanım maliyetlerini elektrik motoru ve MTV’den muaf olması ile destekliyor.

Fabrika verilerine göre i3, 170 HP güç ve 250 Nm tork üreten elektrik motoruyla 0-100 km/s hızlamasını 7.2 sn’de tamamlayabiliyor. BMW i3’ün lityum iyon bataryası gündelik sürüşte 130 – 160 kilometre gibi bir menzili görebilmesine olanak verirken bu menzil, ECO PRO modunda 20 kilometre kadar ve ECO PRO+ modunda yine 20 kilometre daha yükselerek 200 km’ye varan bir menzile ulaşmasını sağlıyor. i3’ün Türkiye donanım paketinde ise çok fonksıyonlu direksıyon, lastık basınç göstergesı, yağmur sensörü, otomatık klima, fren fonksiyonlu hız sabitleyici, LED teknolojili gündüz farları, navigasyon, uzaktan erişim hizmetleri, türkçe ön panel, batarya sertifikası vb donanımlar yer alıyor.

i8, ülkemizde 187 bin Euro’luk başlangıç fiyatıyla Borusan Oto tarafından satışa sunuluyor.

1.5 litre silindir hacimli 231 HP’lik BMW TwinPower Turbo benzinli motoru ve 131 HP’lik elektrikli motora sahip olarak yollara çıkan i8, fabrikadan alınan bilgilere göre 0-100 km/s hızlanmasını ise 4.5 saniyenin altında gerçekleştiriyor. i8, aynı zamanda üç silindirli benzinli motorla güçlendirilen, markanın ilk seri üretim modeli olmasıyla da ön plana çıkıyor. İ8’in dolu bir yakıt deposu ve tam olarak şarj edilmiş bataryayla kat edebileceği maksimum mesafe fabrika verilerine göre COMFORT modunda 500 kilometrenin üzerinde olup ECO PRO modunda bu yüzde 20 oranında artırılabilmektedir.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: