Elektrikli otomobiller 15 dakikada şarj olacak

Elektrikli otomobiller 15 dakikada şarj olacak

05 Mayıs 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Çok sayıda otomobil firması, yeni nesil elektrikli araçları için şarj yöntemini değiştirme kararı aldı. Bu değişiklik, araçların çok daha hızlı şarj olmasını sağlayacak.

lektrikli araçlar henüz “oturma” modundayken firmalar da çeşitli standartları da oturtma çabasındalar. Bunlardan en önemlilerinden biri, tabii ki şarj bağlantısı standartı. Kimse arabasını şarj etmek için gittiği elektrik istasyonunda “ince uçlu Nokia şarjı” veya “Ericsson şarjı” arar gibi kendi aracına uygun bağlantı aramak istemez. Bir anda aklıma cep telefonlarını ev harici bir yerde şarj etme işkencesi geldi. Tüm telefonların şarj bağlantısı farklıydı… Neyse, konuyu dağıtmayalım.

Audi, BMW, Chrysler, Daimler, Ford, GM, Porsche ve Volkswagen, hızlı şarj desteği sağlayan şarj portunu, araçlarında standart olarak kabul ettiler. Bundan böyle bu markaların üretilen tüm araçlarında, resimde gördüğünüz bağlantıyı göreceksiniz.

Bu bağlantının en büyük özelliği, 4 ayrı çeşit şarj yöntemini destekliyor olması. Bu sayede firmalar, araçlarının bataryalarını ne tip kullanırlarsa kullansınlar, aynı port üzerinden şarj edebilecekler. Ayrıca bu port ile gerçekleşen şarj yöntemleri, aracın 15 – 20 dakika gibi kısa bir sürede şarj olmasını mümkün kılıyor.

Bu portu destekleyen araçların bu yıl içerisinde satışa sunulmayacağı söyleniyor. Artık hedef 2013…

kaynak : http://www.teknokulis.com/Haberler/Otomobil/2012/05/04/elektrikli-otomobiller-15-dakikada-sarj-olacak

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: