Ford, güneş enerji panelli araç konseptini CES 2014’te ziyaretçilere gösterecek

Ford, güneş enerji panelli araç konseptini CES 2014’te ziyaretçilere gösterecek

06 Ocak 2014 0 Yazar: ElektrikliOto

Ford, C-MAX Solar Energi adını verdiği tavanda güneş enerji paneli olan araç konseptini CES 2014 sırasında tanıtacak.

Otomobil dünyasındaki önemli gelişmelerden bir yenisi de, elbette son yıllarda sayıca artan elektrikli otomobiller. Hem benzin hem de dizel araçlara oranla çok daha az yakan ve çevreye daha az zarar veren elektrikli otomobillere yönelik olarak farklı konseptler hazırlanmaya devam ediliyor.

Elektrikli araçlarla alakalı çözülmesi gereken önemli sorunlardan birisi batarya kısmında. Araçlardaki bataryalar tam olarak doldurulsalar bile, benzinli ya da dizel otomobillerde olduğu şekilde çok uzun km’ler boyunca yol alamıyorlar ve tekrardan şarj edilmeleri gerekiyor. Elbette bunun için de yol güzargahı üzerinde şarj istasyonunun olması şart.

Ancak, Ford’un hazırladığı C-MAX Solar Energi isimli konsept otomobil, tavana yerleştirilen güneş panelleri ile bataryalar şarj ediliyor ve araç aslında her zaman otomatik olarak şarj oluyor ve herhangi bir şekilde durup, şarj için istasyona takılması gerekmiyor.

ford_c-max_solar_energi_jan_2014-100221799-large

Özel olarak tasarlanan tavan, gelen ışınları yüzeye yayarak şarjın daha kısa süre içerisinde yoğun şekilde dolması sağlanıyor. Ford’un elektrikli araç konsepti C-MAX Energi Hybrid ile performans hususunda herhangi bir farkı yok.

Üretimin yapılıp, yapılmayacağı belli değil. Ancak, aracın CES 2014 sırasında sahneye çıkacağını ve tanıtımının yapılacağını belirtelim.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: