Geleceğin teknoloijisi XL1’de

Geleceğin teknoloijisi XL1’de

17 Mart 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

Geleceğin motor teknolojisi Cenevre’de sergilenen Volkswagen XL1’de gizli!

10 milyon dolarlık Lamborghini Veneno ve 2.7 milyon euroluk LaFerrari’nin damgasını vurduğu Cenevre Otomobil Fuarı’nda bir yıldız isim daha vardı: Volkswagen XL1. Sıradışı aerodinamik tasarımı sayesinde, seri üretim otomobiller arasında rekor rüzgar sürtünme katsayısına sahip olan XL1, 100 kilometrede sadece 0.9 litre dizel yakıt tüketiyor. Şimdilik yılda 1000 adet üretilmesi planlanan bu otomobil, VW’nin kısa bir süre sonra başta Golf olmak üzere diğer modellerinde kullanacağı yeni hibrit motor sistemine de ışık tutuyor.

EN İDDİALI HİBRİT
Elektrikli otomobillerin 2050 yılına kadar toplam otomobil satışları içinde küçük bir pay almaya devam edeceği öngörülürken, bütün üreticiler bu süreçte hibrit yakıt sistemine sahip modeller geliştiriyor. Volkswagen’in yaklaşık 4 yıldır üzerinde çalıştığı deneysel otomobil XL1, bugüne kadar üretilen en iddialı hibrit otomobil olarak dikkat çekiyor.

SADECE 795 KİLOGRAM
Aracın teknik detaylarını incelediğimizde en çok dikkat çeken noktayı ise 795 kilogramlık toplam ağırlığı oluşturuyor. Plastik kaplı karbon-fiberden imal edilen gövdesi sayesinde çok düşük bir ağırlığa sahip olan araçta, 2 silindirli 800 cc’lik dizel motor görev yapıyor. 48 beygir güç üreten bu motora bir de 27 beygirlik elektrikli bir motor destek oluyor. Toplamda ürettiği 73 beygirlik gücü, 7-ileri DSG şanzımanla arka tekerleklerine aktaran araç, 0-100 km/s hızlanmasını 12.7 saniyede gerçekleştirirken maksimum 162 km/s hıza ulaşıyor.

MENZİLİ 500 KM
B segmenti bir otomobille aynı performans değerlerine sahip olmasına rağmen 100 kilometrede sadece 0.9 litre dizel yakıt tüketen araç tam dolu pili ve yakıt deposu ile 500 kilometrelik menzile ulaşabiliyor. 50 kilometre boyunca sadece elektrik motoru ile kullanılabilen araç, 3888 milimetrelik uzunluğuyla Polo’dan daha kısa ve 1153 milimetrelik yüksekliğiyle Porsche Boxster’dan daha alçak boyutlara sahip.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: