GM ve LG işbirliği otomotiv endüstrisini şok etti

GM ve LG işbirliği otomotiv endüstrisini şok etti

14 Kasım 2015 0 Yazar: ElektrikliOto

General Motors LG Group’la, oyunun kuralını değiştirecek bir işbirliği içinde. ABD’li otomotiv üreticisi 2016 model Chevrolet Bolt’un belli başlı komponentlerini Güney Koreli elektronik devinden temin edeceğini duyurdu; bu karar otomotiv endüstrisinde şaşkınlıkla karşılandı.

Anlaşmaya göre, LG GM’e pil ve motorun yanı sıra güç röleleri ve network parçaları da sağlayacak. Bu adım, konvansiyonel otomotiv üretim teknolojilerinin uygun olmadığı elektrikli otomobil pazarında elektronik parça üreticileri açısından fırsatların büyüdüğünü gösteriyor.

2008 yılında GM LG’yle işbirliğine gidip, LG Chem’in tedarik ettiği pilleri kullanmaya başladı. GM, gelecek yıl için planlanan en son Bolt modelinin seri üretimine start verdiğinde, bu işbirliğinin kapsamı daha da genişleyecek.

GM’in LG’den satın alacağı ürünlerin listesi, motor ve inverter gibi güç aktarma parçaları ve veri gösterme sistemlerini içeriyor.

Otomotiv üreticileri genel olarak riskleri çeşitlendirmek için farklı tedarikçilerden yararlanırlar. Ancak GM stratejik bir adımla bu uygulamaya meydan okuyor.

Bu konuda, hedeflerden biri maliyeti düşürmek. GM yeni Bolt’un fiyatının 30,000 doları aşmamasını istiyor; bunun üzerindeki bir rakamın Bolt’u diğer elektrikli otomobillerle rekabette dezavantajlı konuma düşüreceğine inanıyor. Nitekim rakibi Nissan Motor’un üretimi Leaf’in fiyatı 30,000 doların altında.

GM’in komponentleri tek bir tedarikçiden temin etmesi de rekabette elini güçlendirebilir.

Bir diğer amaç ise, LG Chem’le daha güçlü ilişkiler kurmak suretiyle pilin kalitesini iyileştirmek. GM Bolt’un tek bir şarjla 322 km yol gidebilmesini istiyor; bu da GM’in modelini Leaf’e kıyasla menzil açısından dünyanın en iyi elektrikli otomobillerinden birine dönüştürüyor. Düzenli olarak sipariş verme vaadinde bulunan GM, LG’yi daha iyi piller üretmesi için yatırım yapmaya teşvik ediyor.

Bu arada, LG’nin Tesla Motors’a pil tedarik etmeyi planladığı kaydediliyor. ABD’li elektrikli otomotiv üreticisi halen yalnızca Japon Panasonic’ten pil alıyor. Ancak LG’nin global elektrikli araç pazarındaki varlığının büyümesiyle bu özel ilişki sona erebilir. Sony ve NEC gibi diğer Japon elektronik devleri de bu işten zararlı çıkabilir.

Kuyruk köpeği sallarsa
GM-LG arasında derinleşen bağlar, otomotiv üreticileriyle parça üreticileri arasındaki geleneksel patron-hizmetkâr ilişkisinin olgunlaştığını gösteriyor.

LG’yle bağının kapsamının genişlediğini bildiren GM’in global ürün geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Reuss, otomobil üreticisi-tedarikçi ilişkisinin hep diktatör ve astları arasındaki ilişki gibi olduğunu söylüyor. Şimdi LG Bolt için vazgeçilmez.

Hep diktatör konumunda olan bir endüstri için bu açıklama büyük bir şaşkınlık yaratmış durumda.

Geçmişte, otomotiv üreticileri otomobilleri tasarlar, tedarikçiler de tasarıma uygun parçaları sunarlardı. Bu ilişki uzun süre otomotivcilerin arabaların bütününü inşa etmeleri için gereken teknik becerileri biriktirmesini engelledi.
Ancak elektrikli araç geliştirmek tamamen farklı bir oyun. Mevcut otomobil üreticilerinin henüz tam olarak bilmedikleri yeni teknolojiler gerektiriyor. İşte GM ve belki arkasından gelecek başkalarının farklı bir yaklaşım benimseyip, komponent üreticilerinin fikirlerine başvurmaları gerekiyor.

GM için büyük risk ise LG’nin elektrikli araçlar geliştirilmesi için gereken esas teknolojiyi kontrol etmesi. Bunu çift yönlü bir ilişki olarak düşünün; otomotiv üreticileri ve tedarikçiler yalnızca pil geliştirmeye değil otonom sürüş teknolojilerine de dahil olacaklar.

Bu arada, Japon şirketlerinin de bu yeni ABD-Güney Kore işbirliğini takip etmelerinde yarar var.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: