Hibrid araçlar desteklenmeli

Hibrid araçlar desteklenmeli

18 Nisan 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş üst yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, ”Elektrikli otomobillerle ilgili teşvikler olumlu ve sevindirici. Bu konuda daha çok yolumuz var. Satışı süren hibrit otomobillerin desteklenmesi için acil harekete geçilmeli” dedi.

Bozkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hibrit otomobillerin desteklenmesi konusunda yıllardır dünyadaki örneklerini hazırlayıp ilgili kurumlara, yetkililere sunduklarını söyledi. Dünyada hibrit araçların, çevreci otomobillerin özel vergi teşvikiyle desteklendiğini dile getiren Bozkurt, şöyle konuştu: ”Ülkemizde bugüne kadar bu konuda bir adım atılmış değildi. Otomotiv strateji belgesi konusunda açıklamalar yapıldı. Bu çalışmanın çerçevesinde hibrit otomobillerin de belli teşviklerle destekleneceğini umuyoruz. Elektrikli otomobillerle ilgili teşvikler olumlu ve sevindirici. Bu konuda daha çok yolumuz var. Satışı süren hibrit otomobillerin desteklenmesi için acil harekete geçilmeli.”

Bozkurt, dünyadaki hibrit araçların satışlarının yüksek olduğunu ifade ederek, ”Toyota yılda 1 milyon adede ulaştı. Talebe yetişilemiyor. Çevreye saygılı bir teknoloji. Benzer teşviklerin uygulanması durumunda Türkiye’de de satışların iyi noktalara ulaşacağını umuyoruz. Şu andaki vergi dilimi yüksek. Bu yüzden istenilen fiyatlar yakalanamıyor. Teşvikler, Türkiye üretimine de olumlu yansır” diye konuştu.

HONDA TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ YAMASAKİ

Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki de hibrit araçların üretiminin diğerlerine göre çok maliyetli olduğunu, bu yüzden de satış fiyatlarının yükseldiğini söyledi.

Fiyatların düşürülmesi noktasında ve kullanımının yaygınlaşması için birçok ülkede desteklemeler yapıldığını vurgulayan Yamasaki, ”Türkiye’de henüz yok. Çevre açısından çok faydalı otomobiller. İstanbul’da düzenlenen fuarda müşterilerle tanıştırdığımız otomobil var. Bu aracın Türkiye’de pazarlanabilirliğini araştırıyoruz. Talebe göre uygun bulunursa yeni hibrit aracımızı Türkiye’ye sunacağız” dedi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: