Hibrid Renault’un aküsünü Yiğit geliştirecek

Hibrid Renault’un aküsünü Yiğit geliştirecek

22 Aralık 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Yiğit Akü, Renault ile imzaladığı anlaşma çerçevesinde, yakıt tasarrufu sağlayan ve karbon salımını en aza indirgeyen ”mikro hibrid” araç kategorisinde stop-start sistemler için akü geliştirecek.

Renault’un global tedarikçisi Yiğit Akü, merkezi Fransa’da bulunan Renault Teknoloji Merkezi’nin ”Tasarım Geliştirme Ortağı” oldu.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Yiğit Akü A.Ş. Genel Müdürü Dr. Hulki Büyükkalender, Türkiye dışında dört fabrikaları bulunduğunu ve geliştirdikleri akıllı aküleri 55 ülkeye ihraç ettiklerini belirtirken, Renault ile yapılan bu anlaşmanın, bir Türk şirketinin global oyuncu olarak tescili anlamına geldiğini kaydetti.

Avrupa emisyon standartları gereği, tüm araç üreticilerinin araçlardaki karbon salımını minimize etmek, hibrit araç üretmek için çalışma yaptığını ifade eden Büyükkalender, açıklamasında şunları kaydetti:

”Renault’a bu çalışmayı yapan öncü şirketler arasında yer alıyor. Hibrid araçlara uygun araç üretmek ise uzun çalışmaları ve Ar-Ge yatırımlarını gerektiriyor. Bu tip aküleri üretmek için uzunca bir süredir çalışıyoruz. Ürettik ve denedik de… Şimdi Renault Fransa ile ortak çalışarak hibrid araç-akü uyumunu kusursuz bir noktaya taşıyacağız. Renault’un seçimi Türkiye ve bizim için bir gurur vesilesi olmuştur.”

Karbon salımını minimize etmek için araç durduğu zaman, motorun da durmasını ve yakıt tüketmemesini sağlayan sisteme ”stop-start sistem” adı verildiğini belirten Büyükkalender, bu sistemlerde yüzde 4 yakıt tasarrufu sağlanmasının yanı sıra karbon salımının da minimize edildiğini vurguladı.

AA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: