Hibritte üretim olmazsa vergide indirim yapmayız

Hibritte üretim olmazsa vergide indirim yapmayız

09 Haziran 2012 1 Yazar: ElektrikliOto

Elektrikli otomobile düşük vergi uygulamasıyla destek veren hükümet, hibrit (hem elektrik hem de benzinle çalışan) otomobillere vergi desteği konusunda üretimi şart koştu. Bakan Ergün, Türkiye’de hibrit araç üretilmesi halinde vergisel düzenleme yapılabileceğini söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’de hibrit araç üretimi yapıldığı takdirde hibrit araçlarla ilgili vergisel düzenlemelerin yapılabileceğini söyledi. Toyota’ya yaşadığı süreçteki sıkıntılar nedeniyle destek vermek ve otomotiv sektörünün Türkiye’de geleceğinin parlak olacağını göstermek için bu ziyareti yaptıklarını vurgulayan Ergün, Türkiye’de hibrit araç üretimi konusunda öneride bulunduklarını kaydetti.

Toyota’nın otomobillerde hızlı bir şekilde hibrit teknolojisine yöneldiğini belirten Ergün, “Dolayısıyla hibrit araçlardan da üretim yapılması belki Türkiye’de hibrit araçlarla ilgili vergi düzenlemesinin yapılmasını yanında getirecektir. Nasıl elektrikli araçlarda bu düzenlemeyi yaptık. Bir firmamız elektrikli araç üretmeye başlayınca biz de aynı segmentteki elektrikli araçların yüzde 37 olan Özel Tüketim Vergisi’ni yüzde 3’e indirerek, onun pazarda uygun fiyatla yer almasına imkân sağlamış olduk. Aynı şey hibrit araçlar için de söz konusu olabilir.” dedi.

Toyota’nın Adapazarı fabrikasını ziyaret eden Ergün, Toyota Üst Yöneticisi (CEO) Orhan Özer ve yöneticilerle basına kapalı bir görüşme yaptı. Daha sonra yöneticilerle üretim tesislerini gezen Ergün, fabrikanın idari binasında çalışanlarla bir araya geldi. Bakan Ergün, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2023 hedefleri içinde otomotiv sektörünün 4 milyon araç üretmeyi amaçladığını belirtti. Bu,gün 1 milyon 200 bin araç üretildiğini belirten Ergün, “Bu 4 milyon araç hedefine göre kuşkusuz Toyota da kendine bir hedef koymaktadır. Eminim, 4 milyon aracın o süreç içinde 500 binden fazlasını Toyota’nın üretmiş olduğu araçlar oluşturacaktır, belki de daha fazlasını.” dedi. Japonya’da Toyota merkezine yaptığı ziyareti hatırlatan Ergün, yönetim kurulu başkanının kendilerine önerileri olup olmadığını sorduğunu dile getirerek, “Öncelikle 2 model üretimiyle yetinmemesi lazım, o karar zaten alınmış bulunuyor. Burada bir Ar-Ge merkezi kurması lazım. Bir başka husus, hafif ticari araç üretiminde de Toyota’nın adım atması, kendisi ve sektör açısından uygun olacaktır.” diye konuştu.

Toyota’nın dünya otomobilini üreteceğiz

Toyota Otomotiv Sanayii Türkiye CEO’su Orhan Özer ise 2013’te üretim konusunda yeni bir çalışmanın içinde olacaklarını dile getirerek şunları söyledi: “Daha sonrası için yeni bir proje ile bir dünya otomobilinin üretimini üstlenmemiz söz konusu olacak. Bu bizi tekrar Türkiye’nin 1 numaralı sanayi kuruluşu ve ihracatçısı yapacak. 2013’te başlayacak olan yükselişimiz artarak devam edecek. Ülke ve Sakarya’ya katkı sağlayacağız. En üst seviyede heyecanımızın olduğu dönemde bazı sıkıntılar da yaşıyoruz. Ama atlatacağımızdan kuşkumuz yok.”

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1300842&title=hibritte-uretim-olmazsa-vergide-indirim-yapmayiz