İstanbul’da İlk Elektrikli Araba

İstanbul’da İlk Elektrikli Araba

10 Haziran 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Elektrikle çalışan ilk otomobilin test sürüşünü hangi Padişahın yaptığını biliyor musunuz?

Türkiye’de, bu yıllarda gerekli altyapının meydana gelmesi ve yeterli şarj istasyonuna ulaşılmasıyla birlikte 135 km hıza ulaşabilen, çevre dostu, hız tutkunu ve yakıt tasarrufu sağlayan, ilk elektrikli otomobiller yollara çıkmaya başladı. Geçen yıl; Renault, Peugeot ve Mitsubishi, “Türkiye’de ilk aracı ben sunacağım” yarışı yaparken, ilk elektrikli aracın bundan tam 124 yıl önce İstanbul’da teker döndürdüğü ortaya çıktı.

Dünyada, ilk elektrikli arabalardan biri 1837’de İngiliz Robert Davidson’un ürettiği otomobildi. 1888 yılında Londra Elçiliği’ne emir veren 2. Abdülhamid Hânın, İngiltere’den ilk elektrikli arabayı sipariş verdiğine dair belgelerine ulaşıldı. Bu belgelerde; ilk elektrikli arabayı ülkeye getirenin 2. Abdülhamid Hân olduğu ortaya çıktı.

Londra Sefareti’nin 12 Mayıs 1888 tarihinde Osmanlı Devleti’ne cevaben yazdığı mektupta şu ifadelere yer veriliyor:

“Padişah için sipariş edilen ve önceden denemesi yapılmış olan elektrikli arabanın 15-20 gün önce deniz yoluyla İstanbul’a gönderildiği…” Getirilen bu ilk aracın deneme sürüşünü dönemin Maliye Bakanı yaptıktan sonra da, otomobilin direksiyonuna Sultan II. Abdülhamid Hân geçti. Üstelik test sürüşü sırasında bir de küçük bir kaza atlattı.

Teknoloji alanındaki her türlü gelişmeyi destekleyen Sultan 2. Abdülhamid Hân, elektrikli arabaları geliştiren şirketleri mükâfatlandırmayı da ihmal etmedi.

Sultan, Aralık 1900’de Almanya Achen’deki bir otomobil fabrikasında çalışan mühendislerden Mösyö Herman Blum’e 5. rütbeden Mecidi Nişanı ile 1 yıl sonra Aix-la-Chapelle Otomobil Fabrikası Müdürü Mösyö Ashof’a 4. rütbeden Osmanlı Nişanı verilmesini emretti.

Nasıl Ortaya Çıktı?

2. Abdülhamid Han’ın hayatıyla ilgili bir çalışma hazırlayan gazeteci-yazar Hakan Yılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 25 Aralık 2010 günü Başbakanlık Resmi Konutu bahçesinde Türkiye’nin ilk elektrik motorlu seri üretim otomobili olan Renault Fluence Z.E’yi kullanmasıyla bu otomobillerin dünya tarih sahnesine çıkışını merak etti.

Araştırması sırasında araçların ilk kez Avrupa’da ve 2. Abdülhamid Han zamanında ortaya çıktığı bulgusuna ulaşan Yılmaz, dönemindeki teknolojik gelişmelere yabancı kalmayan ufku geniş padişahın bu buluşa da duyarsız kalamayacağını düşündü. Bunun için Osmanlı arşivlerine başvuran Yılmaz, 2. Abdülhamid Han’ın Avrupa’dan elektrikli araba siparişi verdiğine dair belgelere ulaştı.

http://www.timeturk.com/tr/2012/06/09/has.html

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: