Honda’nın hibrid sporcusu CR-Z

Honda’nın hibrid sporcusu CR-Z

26 Haziran 2011 1 Yazar: ElektrikliOto

Honda, yeni hibrid sporcusu CR-Z için Türkiye’ye satışa sunacağı yönünde sinyaller veriyor.

Efsanevi CRX modelinin yerine alan araçta benzinli ve elektrikli motor görev yapıyor. Otomobil dünyasının en önemli teknoloji geliştiricilerinden biri olan Honda, ilk kez 1983’te ürettiği efsane modeli CRX’i ‘hibrid’ olarak yeniden geliştirdi. İlk kez konsept haliyle 2007 Tokyo Otomobil Fuarı’nda tanıtılan araç, ‘kama’ şeklindeki tasarımı, geniş ve basık yapısıyla oldukça atletik bir görünüme sahip. Sportif ön bölümden sonra aracın arka tasarımına bakanlar oldukça özgün bir yapıyla karşı karşıya kalıyor. Eskilerin CRX’i ile başlayıp bugünün Civic Hatchback modeliyle devam eden cam konsepti, hem doğal bir spoyler görev görüyor hem de aerodinamik yapıya katkıda bulunuyor.

Çok yakında gelecek

Dünya prömiyeri Detroit Otomobil Fuarı’nda yapılan araç, verimli benzin-elektrik motor kombinasyonuyla üretiliyor. 6 ileri manuel şanzıman ile kombine edilen bu motor, IMA paralel hibrid sistemiyle dikkat çekiyor. Henüz Türkiye’de satılmasa da Honda Türkiye yetkilileri kısa bir süre içinde CR-Z’nin bayilerde yerini alacağını söyledi. Bunu Genel Müdür Hideto Yamasaki de desteledi. Yamasaki, aracın Türkiye pazarına girişine ilişkin olarak, “Honda’nın sportif ruhunu, çevre bilinciyle birleştiren CR-Z’yi Türk tüketicilerine sunmanın heyecanını yaşayacağız” açıklamasını yaptı. Aracın Türkiye’de satış fiyatı henüz belli değil. Hükümetin elektrikli araca verdiği desteği hibride de sunacağını açıklaması, tahimnleri de zorlaştırıyor. Fakat hibrid motorlu Civic modelinin satıldığı dönemde fiyatının 55 bin lira seviyesinde olduğunu hatırlatalım.

Toplam gücü 124 beygir

CR-Z’de 1.5 litrelik 4 silindirli i-VTEC motoru görev yapıyor. Devirlenmeye istekli bu motor ile debriyaj arasında bulunan 14 beygirlik elektrikli motor, ek olarak 78 nm tork üretiyor. Bu sayede maksimum güç 124 beygir, tork ise 174 nmye ulaşıyor. Maksimum torkun 1500 devirde aktif olması ise turbo motorları aratmayan ara hızlanma değerlerine ulaşmayı sağlıyor.

100 kilometrede 5 litre tüketiyor

Honda, CR-Z’nin yakıt tüketimini 100 kilometrede ortalama 5 litre olarak veriyor. Bu değere ulaşmak için motoru düşük hızlarında devre dışı bırakılmasına izin veren valf zamanlaması değişiklikleriyle sağlanmış. Böylece performans ihtiyacı olmadığı süreçte ekonominin maksimum oranda sağlanması hedefleniyor.

HABER: Gökhan KARA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: