Honda’nın ikinci hibriti ek yatırımla geldi

Honda’nın ikinci hibriti ek yatırımla geldi

04 Eylül 2011 2 Yazar: ElektrikliOto

Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki, sportif hibrit otomobil Honda CR-Z’nin tanıttı. Türkiye’deki ikinci hibrit Honda için 10 milyon dolar ek yatırım yapılacak.

Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki, aralık ayının sonunda Yeni Civic Sedan’ı üretmeye başlayacaklarını belirterek, ”Bunun için 10 milyon dolarlık tamamlayıcı yatırım yapacağız” dedi.

Yamasaki, sportif hibrit otomobil Honda CR-Z’nin basın tanıtımında yaptığı konuşmada, bu modelle birlikte Türkiye pazarına ikinci bir hibrit otomobil sunduklarını kaydetti.

Türk otomobil pazarının bu yıl da geçen yıl izlediği yüksek volümlü seyrine devam ettiğini dile getiren Yamasaki, Türkiye’de binek otomobil pazarının bu yıl 570-580 bin adetler civarında olacağını tahmin ettiklerini ifade etti.

Yamasaki, Honda’nın Japonya’da yaşanan deprem sonrasında yaşadığı gelişmeler hakkında da bilgi vererek, depremden dolayı Honda’nın üretiminin yüzde 50 oranında düştüğünü söyledi.

Deprem sonrası Honda olarak gerek Japonya’da gerekse dünyanın diğer yerlerindeki üretim merkezlerinde gerekli tedbirleri zamanında alarak çok fazla sıkıntı çekmediklerini anlatan Yamasaki, ”Honda, Türkiye’de önlemleri zamanında uygulamaya koydu. Üretimi ilk başta bir miktar kıssak da yavaş yavaş normale dönüyoruz. Önümüzdeki aydan itibaren Türkiye’deki fabrikamız normal üretime tamamen dönmüş olacak” dedi.

Yamasaki, Honda’nın Türkiye’deki fabrikasında 50 bin adetlik üretim kapasitesi bulunduğunu, dünyadaki kriz ve Japonya’daki depremle birlikte fabrikadaki üretim adedinin gerilediği anlattı.

YIL SONU ÜRETİM HEDEFİ 18 BİN ADET

Bu yıl sonuna kadar Türkiye fabrikasında 18 bin adet civarında üretim yapılacağını bildiren Yamasaki, önümüzdeki yıllarda Türkiye’deki üretimin artmasının çevre ülkelerdeki talebe göre de şekilleneceğini kaydetti.

Yamasaki, bu yıl iç pazarda piyasaya yanıt vermekte biraz geç kalındığını, diğer markaların piyasa ve müşteri taleplerine göre pazara alternatif ürün sunduklarını dile getirerek, Türk otomotiv pazarındaki büyümeye bakıldığında dizel motorlu araçların ağırlıklı olduğunu söyledi.

Aralık ayının sonunda yeni Civic Sedan’ı üretmeye başlayacaklarını anımsatan Yamasaki, ”Bunun için 10 milyon dolarlık tamamlayıcı yatırım yapacağız. 2009’dan sonra pazar payı kaybetmeye başladık. Bunun nedeni pazarın dizel araçlarla büyüyor olması. 2 yıl içinde Türkiye’ye küçük hacimli dizel getireceğiz” diye konuştu.

Yamasaki, Honda Türkiye fabrikasının kapasitesinin büyütülmesini, ihraç yapılan ülkelerdeki pazar ve ekonomik şartların belirleyeceğini kaydetti.

Türkiye’nin önemli ve asla göz ardı edilemeyecek bir ülke olduğuna işaret eden Yamasaki, Türkiye’nin her zaman Honda’nın planları arasında bulunacağını söyledi.

Yamasaki, Türkiye’deki yüksek akaryakıt fiyatları ekonomik modellere yöneltse de Türkiye’deki tüketicilerin yine de sportiflikten vazgeçmediklerini, CR-Z’nin bu dengeyi sağladığını ifade etti. Yamasaki, ”Bu yılı üretimde 18 bin, satış adedinde ise 15 binlik rakamla kapatacağız” dedi.

Honda’nın hibrit spor otomobili CR-Z, Türkiye’de 55 bin liradan başlayan fiyatlarla bayilerde yerini aldı. Araç, diğer hibritlerden farklı olarak benzinli motorun içine yerleştirilen elektrik motoru kullanıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: