Karsan’ın Elektriklisi Çarpacak

Karsan’ın Elektriklisi Çarpacak

09 Mayıs 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Karsan, gözünü 2015’ten itibaren yenilenecek Londra taksi pazarını dikti. Mete Tansu’nun haberi.

Karsan’ın Türk mühendislerle yarattığı, hem binek otomobil hem de taksi versiyonu bulunan V1, dünya sahnesine çıkıyor. ‘Türk malı V1’i ilk kez Mart ayında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergileyen şirket, gözünü dev metropollere dikti. New York taksi ihalesinden elendikten sonra farklı megakentlere girmeyi hedefleyen Karsan, ilk olarak Londra’ya çıkarma yapacak. Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, 2015 yılından itibaren Londra’daki taksilere elektrikli motor zorunluluğu getirildiğini belirterek, “3 yıl sonra yüzde 100 elektrikli olmayan taksiler yollara çıkamayacak. 2020’den itibaren ise Londra’daki mevcut tüm taksiler elektrikliye çevrilmiş olacak. Londra, bizim için çok büyük fırsat” diye konuştu.

22 bin adetlik taksi pazarı

Karsan’ın Frost&Sullivan’ın bu yılki Kentsel Hareketlilik Konferansı’nın onur konuğu olarak Londra’ya davet edildiğini söyleyen Nahum, Karsan V1 Taksi’nin roadshow’uyla ilgili olarak şunları anlattı:

“V1’in taksi versiyonunu 13-14 Haziran tarihlerinde Londra’da düzenlenecek bu önemli organizasyonda sergileyerek, görücüye çıkaracağız. Bu, V1’in üçüncü prototipi oldu. Londra pazarına özel V1 taksiyi elektrikli ve sağdan direksiyonlu ürettik. Araçta, 63 kwh güç üreten elektrikli motor yer alıyor. Elektrikli motoru Asyalı bir üreticiden tedarik ettik. Bunun yanı sıra Londra’da taksilerin 8 metre içinde dönebilmesi şartı aranıyor. Taksimizi arka tekerlekler dönebilecek şekilde tasarladık. Karsan V1 Taksi, İngiltere Parlamentosu’nun bahçesinde sergilenecek. Bu aracın tanıtımı için çok önemli. V1’i politikacılar, halk, şirketler yakından inceleme fırsatı bulacak. Bu ziyaret Karsan için büyük fırsat. Londra taksilerinin halihazırda engellilere yönelik olması zorunluluğu var. V1 modeli zaten dünyada engellilere yönelik sıfırdan tasarlanan ilk araç. Burada böyle bir avantajımız var.”

New York’un aksine Londra’da taksiler için ihale açılmadığını, iş sahiplerinin bireysel seçme hakkı olduğunun altını çizen Jan Nahum, “Megakentte 22 bin taksi var. Taksilerin büyük çoğunluğunu TLI şirketinin ürettiği ünlü London Black Cabs’ler oluşturuyor. Mercedes’in Vito modeli de Londra taksi pazarına girdi. Normalde yılda 2 bin taksi yenileniyor. Ancak elektrikli taksi zorunluluğu nedeniyle 2015’ten itibaren bu rakam yılda 5-6 bin adede çıkacak. Karsan’ın hedefi de Londra yollarında dolaşan üçüncü taksi markası olmak” dedi.

New York hayali bitmedi ABD’deki taksilere engelli şartı geliyor

Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, New York taksi ihalesinden elenmelerine karşın en büyük hedeflerinin ABD pazarı olduğunu söyledi. Nissan’ın kazandığı 13 bin adetlik taksi ihalesiyle ilgili nihai anlaşmanın imzalanmadığını ve sürecin belirsiz olduğunu belirten Nahum, New York şehrinin dışında büyük fırsatların olduğunu kaydetti.

Nahum, ABD pazarıyla ilgili gelişmeleri şöyle aktardı: “New York hayalimizin bitmediğini söyleyelim. Son olarak New York Denetçisi John C. Liu, Belediye Başkanı Michael Bloomberg’e Geleceğin Taksisi’nin engellilere yönelik olması gerektiğini söyledi ve sonuçlanan ihaleye onay vermedi. Megakentteki ihale birçok şeye gebe. ABD’de Karsan için büyük fırsatlar yatıyor. Birçok eyalette taksilerin engellilere yönelik olması kararı alınıyor. Philedelphia, Washington, Chicago gibi şehirler mesela… Taksinin dışında Amerika’da engellilere 20 bin özel araç satılıyor. Bunların hepsi normal otomobilin üzerinde oynanılarak, engellilere dönük hale getiriliyor. ABD genelinde 3.5 milyon tekerlekli sandalyeli var, tüm dünyada bu rakam 80 milyon.”

Seri üretim 2014 yılında yatırım 250 milyon euro

Duayen otomotivci Jan Nahum, Karsan V1 projesi için 20 milyon doların üzerinde harcama yaptıklarını söyledi. Aracın seri üretimine 2014 yılının üçüncü çeyreğinde geçeceklerini ifade eden Nahum, “10 bin adetlik üretim bizim için yeterli olur. Bunun için yatırım tutarı da motor hariç 250 milyon euroyu bulur. Böyle bir projede başarılı olmamanız, batmamanız için çok iyi analizler yapmanız gerekiyor. Tüm dünya üzerinde V1’i hangi ülkelerde pazarlayacağımıza ilişkin araştırmalar yapıyoruz. Nüfustan engelli sayısına, taksiden, sosyal haklara kadar her şeyi titizlikle inceliyoruz” dedi.

Çarpışma testleri seneye başlıyor

Karsan V1’in bilgisayar ortamındaki çarpışma testlerinin tüm hızıyla devam ettiğini kaydeden Jan Nahum, “Çarpışma testleri çok önemli. Sanal ortamda V1’i sürekli geliştiriyoruz. Tam olarak hazır olmanız gerekiyor. Sonuçta crash testler çok pahalı. 2013’te V1’in gerçek çarpışma testleri gerçekleştirilecek. İspanya’da 25 test yapılacak. Sonra da yollara çıkış onayını alacağız” açıklamasını yaptı.

VATAN

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: