Lastiğe yüklenen basıncı, elektrik enerjisine dönüştüren sistem geliştirildi

Lastiğe yüklenen basıncı, elektrik enerjisine dönüştüren sistem geliştirildi

13 Aralık 2011 9 Yazar: ElektrikliOto

Ankara’da yaşayan işletmeci Erhan Atalay, araçların hareket sırasında lastiğe yüklediği basıncı elektrik enerjisine dönüştürerek sürekli şarj olma ihtiyacını ortadan kaldıran sistem geliştirdi.

Erhan Atalay’ın yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalıştığı sistem, tekerlekli araçlarda jant üzerine yerleştirilen bir düzenek sayesinde tekerlek üzerine uygulanan basınçla birlikte ortaya çıkan mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek aracın birimlerine aktarıyor.

Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geliştirdiği sistemin araçlarda yakıt kullanımını minimuma indirdiğini, elektrikli araçların ihtiyacı olan elektrik enerjisinin ilk etapta yüzde 80’ini karşıladığını, bu oranı artırmak için çalıştığını söyledi.

Erhan Atalay, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) desteklenen projesinin Yıldız Teknik Üniversitesince (YTÜ) İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Edirnekapı Garajı’nda bir İETT otobüsünde denendiği belirterek, ”Edirnekapı İETT otobüs garajında 6 ay boyunca YTÜ ve İETT mühendisleriyle birlikte sistemi denedik. Ürettiğimiz prototipin elektrik ürettiği kanıtlandı. Bu sistem tekerleği olan her türlü araca uygulanabilir” diye konuştu.

Sistemin elektrikli araçlarda şarj olma ihtiyacını ortadan kaldırdığını ifade eden Atalay, ”Elektrikli araçların tükettiği enerjinin yüzde 80’e yakınını bu sistem karşılayacak. Yani araç, ihtiyacı olan elektrik enerjisini kendisi üretecek. Biraz iddialı olacak ama bu sistem araçta yakıt tüketimini zamanla sıfıra indirecek. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Geliştirdiği sistemin patentini aldığını ifade eden Atalay, şunları söyledi:

”Bu sistem aslında tekerlekten ibarettir. Yani bütün enerjiyi bu tekerlek üretiyor. Aracın üzerindeki yükün tekerleğe baskı yapmasıyla sürekli hava basıncının yer değiştirmesi sonucu oluşan mekanik enerji var. Bu mekanik enerjiyi sistem elektrik enerjisine dönüştürüyor. Kısaca ifade etmek gerekirse jant üzerine kurulan düzenek sayesinde aracın üzerindeki yük tekerleklere baskı yaptığı sırada tekerlekte ezilme olur, bu ezilme tekrar yerine geldiğinde lastiğin üzerindeki mekanik algılayıcılar bunu algılayarak elektrik enerjisine çeviriyor. Oluşan enerji aracın çeşitli yerlerine aktarılıyor.”

YTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa İme ise sisteminin denemelerde 50 kilometre hızla giden bir araçta enerji ürettiğinin tespit edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

”Üretilen prototipin 50 kilometre hızda elektrik ürettiği tespit edildi. Üniversite bünyesinde 5 kişilik heyet kurduk. Saatte 120 ile 180 kilometre arasında giden araçta ne kadar elektrik enerjisi elde edilecek onu ölçeceğiz. Bu ölçümlerden de pozitif netice almamız durumunda detaylı bir bilimsel makale yayınlayacağız. Uygulamalarda elde edilen elektrik aküye yüklenip kullanılabilirse hibrit arabalar sadece çalıştığı sırada aküden beslenecek, yola çıktıktan sonra bu mekanizmadan elde edilecek enerji sayesinde araç hareket edecek. Yani uygulamada elde ettiğimiz elektrik aküye yüklenip kullanılabilirse hibrit arabalarda akü hiç tükenmeden aracın gitmesinin sağlanacağını düşünüyoruz.”

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: