Moskova’da ‘’Elektrik İstasyonları’’ Açılıyor

Moskova’da ‘’Elektrik İstasyonları’’ Açılıyor

29 Şubat 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Moskova’da elektrikli otomobile ilgiyi artırmak için şarj istasyonları açılıyor.

Elektrikli arabalara olan ilginin artırılması amacıyla, Moskova’da elektrikli otomobil şarj istasyonları kurulmaya başlandı.

Moskova Birleşik Elektrik Şebekesi Şirketi Genel Müdürü Andrei Konovalov ilk istasyonun açılışında, “Moskova gelecek birkaç yıl içerisinde birkaç yüz adet elektrikli araba şarj istasyonuna sahip olabilir” diye konuştu.

Çevreye faydalı olur”

Şarj istasyonları, Moskova şehir yönetimi ve bağımsız operatörler tarafından da açılmaya başlanırsa, bizim 2012 bitimine kadar yapacağımız 28 şarj istasyonu ile şehirdeki istasyon sayısı birkaç seneye kadar yüzlü rakamları bulabilir” diyen Konovalov, “Elektrikli arabaların kullanımı, başkentte ve Moskova Bölgesi’nde çevre koşullarının olumlu yönde ilerlemesine yardımcı olacaktır” diye konuştu.

1 Temmuz’a kadar ücretsiz

Genel Müdür Andrei Konovalov ayrıca, “Araç şarjı 1 Temmuz’a kadar ücretsiz olacak. Önümüzdeki 5 ila 7 yıl içerisinde toplam elektrikli otomobil sayısı 50 bin-60 bin arasında çoğalırsa şarj konusu bizim için önemli bir gelir olacaktır” şeklinde konuştu.

Konovalov ayrıca, “Şirket ilk üç yıl içerisinde bu olaydan kar beklemiyor. Yalnızca bir deneme süreci içerisindeyiz” derken, şöyle devam etti:

“Proje bizim için kar amacı gütmüyor. Sadece elektrikli taşımanın gelişmesi için çabalıyoruz. Bu projeyi sahiplenecek bağımsız operatörler mevcuttur. O operatörler önümüzdeki 3-5 sene içerisinde, yaklaşık 1.5 milyar ruble (51.7 milyon dolar) ile 2 milyar ruble (69 milyon dolar) arası bir yatırım yapacaklar.”

Andrei Konovalov, şirketin istasyonlarda kullanmak üzere Mitsubishi i-MiEV ve Chevrolet Volt tarzı elektrikli araçlar ile kamyonlar satın almayı planladığını da kaydetti.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: