Mükemmele yakın elektrikli otomobil sesi!

Mükemmele yakın elektrikli otomobil sesi!

22 Ekim 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Volvo ilginç çalışmaya imza atarak “mükemmele yakın” elektrikli otomobil sesini geliştirdi.

Volvo Car Corporation’ın teknik uzmanları, otomobilin sürüş esnasında hem içindeki hem de çevreye yaydığı akustik ayak izini azaltmak için sessiz elektrik enerjisi gibi yeni yöntemler üzerinde çalışıyor.

Mükemmel otomobil sesi arayışlarında sektörün en modern akustik laboratuarlarından biri onlara yardımcı oluyor. Volvo Car Corporation’ın araştırma ve geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Mertens: “Amacımız aracın gürültü seviyesini hassas bir şekilde ayarlayarak kusursuz ve keyif verici bir ses deneyimi yaratmak” dedi.

Birçok test sürüş raporunda, elektrikli otomobil tamamen sessiz olarak tanımlanıyor. Ancak, ses uzmanının bakış açısına göre, elektrikli otomobil için sessiz tanımlaması tam anlamıyla doğru değil.

Volvo Car Corporation’ın ses laboratuarında görevli olan Martin Spang,”İçten yanmalı motor sesinin otomobil kullanma algımızla içgüdüsel bir bağı vardır. Bu ses, diğer sesleri bastıran akustik bir bariyer gibidir. Bu bariyer ortadan kalktığında, bir anda etrafımızdaki diğer bir dizi sesin farkına varırız,” diyor.

Farklı bir akustik ortam

Ön aksa güç veren geleneksel dizel motor ile arka tekerlekleri hareket ettiren elektrikli motoru bir araya getiren plug-in hybrid modellerde, otomobil sadece elektrik enerjisiyle çalıştığında, dizel yakıtın yakıt tankında çalkalanması gibi sesler dahi sürücü tarafından duyulabilir. Aynı şekilde yol yüzeyinden çıkan ses, rüzgâr, pompalar, fanlar ve rölelerden çıkan sesler de aynı hassasiyette duyulabilir.Ancak dizel motor yeniden devreye girdiğinde, otomobil yeniden alıştığımız şekilde ses çıkarmaya başlar.

Volvo V60 Plug-in Hybrid için uygun sesi bulmak amacıyla, Volvo Car Corporation’ın uzmanları bilgisayarlarında ideal ve homojen sesi yaratmak için çalışıyor.

Amaç, tüm gürültü kaynaklarını, otomobilin hangi modda çalıştığından bağımsız olarak, bu homojen sesi çıkarmasını sağlayacak şekilde ayarlamak.
Martin Spang “Burada önemli olan geleneksel ve yeni gürültü kaynakları arasında uygun dengeyi sağlamak. Bazı sesler yalıtılabilir ve ortadan kaldırılabilir. Diğer durumlarda ise bizimle beraber çalışarak daha az ses çıkaran parçalar geliştirmek tamamen tedarikçilerimize bağlı. Dahası, müşterilerimiz elektrikli otomobillerin çıkardığı sesin farklı olduğu gerçeğine zamanla alışacaklar. Bu durum, bu otomobillerin kişiliğinin, çekiciliğinin ve markanın bir parçası haline gelecek” diyor.

Otomotiv sektörünün en modern ses laboratuarlarından biri

2009 yılında faaliyete geçen Volvo Car Corporation’ın yeni otomobil akustik laboratuarı, otomobil sektörünün en modern ses laboratuarlarından biri. 2500 metrekarelik bu büyük ve betondan odada, sessizlik o kadar baskın ki, neredeyse sessizliğin sesi duyulabiliyor. Duvarları ve tavanı kaplayan ses izolasyon malzemeleri ses iletimini azaltacak şekilde tasarlanmış. Laboratuar, deney yapılırken arka planda herhangi bir ses oluşmasını engellemek amacıyla binanın geri kalanından tamamen izole edilmiş.

Farklı yüzeyler simüle edildi

Laboratuarın zemini yol yüzeyine benzer ve aynı sesi çıkaracak şekilde sert ve düzgün. Farklı yüzey işlemleri uygulayan silindirlerle farklı yol koşulları simüle edilerek, test otomobilleri bu yüzeylerde sürülebiliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: