Norveç’te gündem elektrikli otomobiller

Norveç’te gündem elektrikli otomobiller

03 Eylül 2014 0 Yazar: ElektrikliOto

Norveç’te toplumun şu an en büyük sorunlardından biri elektrikli otomobillerin satışı. Halk elektrikli otomobiller üzerindeki vergi oranlarının azaltılmasını istiyor. Türkiye gibi cumhurbaşkanlığı seçimleri, yeni kabine ve IŞİD gibi konuların gündemde olduğu bir ülkede ise böyle taleplere sıra gelmesi pek mümkün görünmüyor. Norveç’te şu an 32 bin elektrikli araç yollarda. Türkiye’de ise 2012 yılında yaklaşık 100 tane elektrikli araç satılmıştı.

Norveç dünyada refah seviyesinin en yüksek olduğu ülkelerden biri. Petrol kaynakları bakımından gelişkin olan Norveç doğayı kirletmemek konusunda da oldukça hassas davranıyor. Bunun en yeni örneklerinden biri ülkedeki elektrikli otomobil satışları. Norveç’te elektrikli otomobil satışlarının patlamasından dolayı vatandaşlar elektrikli otomobillerin üzerindeki vergileri düşürmek için hükümete çağrıda bulundu.

TOPLAM SATIŞLARIN YÜZDE 13’Ü

Ülkede şu anda 32 bin elektrikli araç yollarda. Norveç’in nüfusunun 5.1 milyon olduğunu düşündüğünüz zaman oran hiç de fena değil. Resmi istatistiklere göre ülkede toplu taşıma hususunda elektrikli bir dönüşüm yaşanmış. Ülkedeki otobüslerin yüzde 85’i elektrikli. 2013 yılında ise ülkedeki otomobil satışlarının yüzde 13’ü elektrikli otomobillerden oluşmuş.
2017 yılına kadar ülkedeki elektrikli araç sayısının 50 bine çıkarılması bekleniyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: