Toyota, dizel fiyatına hibrit araç satacak

Toyota, dizel fiyatına hibrit araç satacak

15 Eylül 2014 3 Yazar: ElektrikliOto

Japon üretici Toyota, elektrikli otomobilleri bir geçiş teknolojisi ürünü olarak görüyor.

Önümüzdeki 15-20 yıl için en verimli çözümün yarı benzinli yarı elektrikli olan hibrit teknolojisi olduğunu düşünüyor. Aracın yaygınlaşmasında en büyük engel, fiyatı. Her modelinin hibritini çıkarmayı amaçlayan Toyota, ekimde yeni Yaris’in hibrit seçeneğini dizel araç fiyatına satmaya hazırlanıyor. Toyota Pazarlama ve Satış AŞ Genel Müdürü Ali Haydar Bozkurt, eylülde Türk tüketicisinin beğenisine sunulan yeni Yaris’in hibrit versiyonunun 58 bin 500 liradan başlayan fiyatla satışa çıkacağını duyurdu. Bozkurt, aracın şehir içi 100 kilometrede ortalama 3,3 litrelik yakıt tüketimine rağmen aracın tercih sebepleri arasında ilk sırayı kullanım keyfinin aldığına dikkat çekti.

Yaris’in 2015’te Avrupa satış hedefi 200 bin adet. Şirket, bu rakamın yüzde 37’sini hibrit seçeneğinin oluşturacağını tahmin ediyor. Türkiye’de satış hedefi ise yıllık 500 adet seviyesinde. Avrupa’da vergi indirimi, nakdi teşvik, tercihli yol ve ücretsiz otopark kullanımı gibi bir dizi teşvik bulunduğunun altını çizen genel müdür, benzer teşviklerin uygulanması durumunda 5 yıl içinde hibritin model içindeki payının yüzde 40-50 arasında oluşacağını ileri sürdü. Diğer taraftan cari açık tedbirlerinin geçici olmasını beklediklerini aktaran Bozkurt, mevcut satış rakamlarının yatırımları desteklemediğine işaret ederek “İçeride otomobil için yeni yatırım konusunda çekimserlik oluşuyor.” diye konuştu.

COROLLA’NIN ‘MAKAM ARACI’ ALGISI VAR

Dünyada bugüne kadar en çok satılan model olma özelliğine sahip Corolla, yılın ilk 7 ayında 7 bin 332 adet ile Türkiye’de en çok satılan model oldu. Markanın tüm satışlarının yüzde 55-60’ını Corolla oluşturuyor. Ali Haydar Bozkurt, bu başarıda Corolla’nın C-D sınıfı arasına konumlanan algısı olduğunun altını çizerek “Kamudan ilgi bekliyoruz. Çünkü modelin orta sınıf makam aracı algısı var.” dedi. Corolla’nın satış başarısına ilave olarak filoya satışlarının da yüzde 8’den 20’ye çıkması ile Toyota’nın yıllık satış hedefini 28 binlerden 34 binlere çıkardığını da sözlerine ekledi.

Oto markalarının gözü FED’de

Amerikan Merkez Bankası FED, tahvil alımlarını azaltarak faiz oranlarını artırabileceği sinyalini verince gelişmekte olan pazarlarda kur artışına yol açtı. Otomotiv sektöründe doğrudan kur artışının fiyatlara yansıdığını belirten Toyota Pazarlama ve Satış AŞ Genel Müdürü Ali Haydar Bozkurt, dolayısıyla ekim ve kasım aylarında FED’in alacağı kararların oto fiyatlarını belirleyeceğinin altını çizdi. İkinci çeyrekteki filoya satışların ve yerel seçimlerden sonra istikrarlı görünümün olumlu etkisi ile daralmanın hızı yavaşlamasını ‘kötünün iyisi’ olarak tanımlayan Bozkurt, FED’den kuru olumsuz etkileyen bir karar çıkmadığı sürece pazarın 700 binler seviyesine oluşabileceğini aktardı.

http://www.zaman.com.tr/ekonomi_toyota-dizel-fiyatina-hibrit-arac-satacak_2244184.html

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: