ODUNPAZARI’NDA ‘DÖNÜŞÜM SENİNLE BAŞLAR PROJESİ’

ODUNPAZARI’NDA ‘DÖNÜŞÜM SENİNLE BAŞLAR PROJESİ’

01 Haziran 2014 0 Yazar: ElektrikliOto

Odunpazarı Belediyesi tarafından, yenilenmiş geri kazanım sisteminin tanıtımı gerçekleştirildi.
75’inci Yıl Mahallesi kapalı pazaryerinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı Belediyesi Çevre Müdürü Ahmet Geçili, belediyenin lisanslı geri dönüşüm sistemini yürüten Benli Geri Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Benli katıldı. Yeni araç, ekipmanlar tanıtıldıktan sonra organize sanayi bölgesindeki geri dönüşüm fabrikası gezildi. Toplantıda ayrıca, Başkan Kazım Kurt elektrikli araba Oscar’ı da denedi. Öğrencilerin geri dönüşüm sistemini tanıması için tasarlanan bukalemundan esinlenilerek yapılan Buka isimli maskot da ilgi odağı oldu.
KAYIT DIŞININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ
Tanıtım toplantısında konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Uzun yıllardır devam eden geri dönüşüm sistemini yenileme ihtiyacı duyduk. Daha önceki yönetime de çalışmaları için teşekkür ediyoruz. Geri dönüşüme çok önem verilmesi gerekmektedir. Eskişehir’in geri kazanımı sağlayacak ürünlerin çöpe atılmaması, ekonomiye kazandırmak için elimizden geleni yapmalıyız. Eskişehir’deki lisanssız toplayıcıların önüne geçmek için de emniyet müdürlüğü, valilik ve maliye ile görüşmelerimiz sürüyor. Sokak toplayıcıları kayıtlı firmadan daha toplama yapıyor ancak onlar sağlıksız ve kayıt dışı çalışıyor. Bunun önüne geçmek için çaba harcayacağız” dedi.
İNTERNETTEN TAKİP EDİLEBİLİR
Daha sonra söz alan Odunpazarı Belediyesi Çevre Müdürü Ahmet Geçili, bu dönemki kampanya başlığını “Dönüşüm seninle başlar” olarak belirlediklerini aktardı. Lisanslı firmanın geri dönüşüm ayırma tesisini Avrupa standartlarına getirdiğini dile getiren Geçili, şunları söyledi:
“20 işçi saatte 6 ton geri dönüşümü ayırabiliyor. Aparata takip sistemi takıldı. Bu Türkiye’de ilk oldu. Bu sistemle geri dönüşüm toplama takibi yapılıyor, personelin ulaşım noktaları, toplanan atık miktarı takip ediliyor. Yapılan çalışmalar ile ilgili ‘www.donusumseninlebaslar.com’ internet sitesinden de takip edilebilir.”
RAKAMSAL KARŞILIĞI YOK
Sistemle ilgi kazanımları da anlatan Geçili, “Kayıtlı bir ekonomi oluşmakta, istihdama katkı sağlanmakta, dolaylı sektörlerdeki çalışma ve istihdam tetiklenmektedir. Personel ücret, SGK, iş sağlığı ve güvenliği konularında güvence altına alınmaktadır. Vatandaşlara standartları belli, hesap sorabilecekleri, bir sistem sunulmaktadır. Çöp döküm sahasının dolması gecikmekte, ömrü uzamaktadır. İthalat oranı azalmakta, ülke ekonomisine tasarruf sağlamakta, ağaçların kesilmesi önlenmekte petrol elektrik su tasarrufu sağlanmakta çevre ve sağlığın korunmasının maliyet ve kazanım açısından rakamsal bir karşılığı ise bulunmamaktadır” dedi.
SOKAK TOPLAYICILARI VERGİ ÖDEMİYOR
Benli Geri Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Benli ise, belediye ile birlikte bu sistem 7’nci yılını doldurduğunu kaydetti. Benli sözlerini öyle sürdürdü:
“Vatandaşlarımızla birlikte çevreye zarar vermeden geri dönüşümleri ayrıştırıp ekonomiye kazandırmalıyız, işin halk tarafından desteklenmesi önemli. Elektrikli araçlar Türkiye’de bir ilktir. Şu anda 4 araç ile çalışıyoruz. Akşama kadar 2 TL’ye toplama işlemi yapıyor, günde araç başı 7,5 litre petrol tasarrufu sağlanıyor, emisyon ve kirlilik sıfır. Bakanlığın hesaplarına göre Odunpazarı’nda aylık 2,5-3 bin ton ambalaj atığı var. Biz 600 ton toplayabiliyoruz. Sokak toplayıcıları ise 1000-1500 ton atık topluyor, bunlar artık motorize ekip haline geldiler, vergi ödemiyor, vatandaşlık mükellefiyetini yerine getirmiyor, sağlıksız ortamda geri dönüşüm sağlıyor emniyet, çevre ve sağlık il müdürlüğü ve maliyenin denetim yapmasını istiyoruz.”

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: