Elektrikli Yamaha PES1, 2016’da Yollarda

Elektrikli Yamaha PES1, 2016’da Yollarda

29 Nisan 2014 0 Yazar: ElektrikliOto

İlginç tasarımıyla dikkat çeken, benzin deposunun olması gereken yerde tuhaf bir boşluğa sahip elektrikli motosiklet Yamaha PES1’in 2016 yılında seri üretime geçeceği açıklandı.

Elektrikli araç konusu, her ne kadar çok hızlı olmasa da otomobil üreticileri tarafından ele alınan bir konu noktasına ulaşmış durumda. Yüksek fiyat etiketleri nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde siparişle satılan, satın alındıktan sonra hele hibrit yani hem elektrik hem de benzinle çalışabilir özellikli değilse meşakkatli bir kullanım vaat eden bu tür araçlar bir trend olarak ele alınamıyor.

Ancak Tesla gibi üreticilerin seksi otomobilleri de geleceğe dair umutları artırıcı etmenler arasında yer alıyor. Konu elektrik ve otomobil olduğunda durum bu şekilde özetlenebilir, peki motosikletler için ne tür gelişmeler söz konusu? İşte bunun son dönemdeki en önemli yanıtı Yamaha’dan geldi.

Motosiklet, outdoor araçları, bot ve benzer ürünlere dair üretim gerçekleştiren Japon Yamaha, Tokyo Motosiklet Fuarı’nda sergilediği konsept elektrikli motosikleti PES1’in seri üretimine başlanacağını duyurdu. 2016 yılında seri üretime başlanacak Yamaha PES1, tamamen elektrikle çalışacak, hatta benzin deposunun olması gereken yerde de bu durum çarpıcı şekilde vurgulanmış ve bu bölüm aşağıdaki görselde de görebileceğiniz üzere tam anlamıyla ‘boş’ bırakılmış.

Yamaha PES1’in tasarıma dair detayları arasında ilginç selesi de dikkate değer. Rahat bir oturuş sunmadığı yönünde eleştirilere maruz kalan bu bölüm, kim ne derse desin ürünün aerodinamik özellikleri adına önem taşıyor. Modelin şaşesi ise güç kaynağı üzerinde oturtulmuş. Genel olarak hafif ve bir elektrikli motosiklete için hızlı bir model olarak tanımlanan Yamaha PES1’in teknik özellikleri henüz paylaşılmış değil.

 

Yamaha-PED1-side-1024x682 Yamaha-PES1-1024x682 Yamaha-PES1-front-three-quarter-1024x682 Yamaha-PES1-electric-concept-211113-2

http://shiftdelete.net/elektrikli-yamaha-pes1-2016da-yollarda-52009.html?ref=promo

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: