Otobüs satışlarındaki düşüşü şehir içi ulaşımla kapatacağız

Otobüs satışlarındaki düşüşü şehir içi ulaşımla kapatacağız

12 Eylül 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Otobüs sektöründe üretim rakamlarının yüzde 20 civarında düşmesi, şirketlerin gözünü belediyelerin şehir içi ulaşımı için yapacağı otobüs ihalelerine çevirdi. Avrupa’nın bir numaralı otobüs üreticisi konumundaki Türkiye’de şirketler, büyükşehir belediyelerinin 300 milyon dolarlara ulaşan otobüs ihtiyacı için hazırlıklarını tamamladı.

Otomotiv sektöründe yılın geride kalan 8 aylık döneminde üretimin yüzde 30 artmış olmasına rağmen otobüs üretimindeki yüzde 20’ler düzeyine varan kayıp devam ediyor. Avrupa ülkelerinde otobüs talebinin global kriz başladığı günden bugüne bir türlü artmıyor olması Türk otobüs üreticilerini olumsuz etkiliyor. Türkiye’de kurulu 5 fabrikada sekiz ay içinde toplam 3 bin 379 otobüs bantlardan indi. Avrupa’nın bir numaralı otobüs üreticisi konumundaki Türkiye’de şirketlerin gözü kurtuluş için 300 milyon dolarlara ulaşan büyükşehirlerin şehir içi taşıma ihalelerine odaklanmış durumda.

Geçen hafta Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne şehir içi ulaşımda kullanılmak üzere 40 yeni otobüs teslim eden BMC, bu alandaki en büyük müşteri olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne otobüs satabilmek için yoğun çaba sarf ediyor. Belediyelerin petrolle çalışan araçların yanı sıra çevreci otobüs taleplerini dikkate aldıklarını belirten BMC Genel Müdür Başyardımcısı Turgut Cankılıç, elektrikli otobüs ile ilgili çalışmaları tamamladıklarını söyledi. Cankılıç özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Solaris marka ithal çevreci araçları test ettiğini, bu talebe yerli bir üretici olarak cevap verebilecek durumda olduklarını ifade etti. Geçen yıl şehiriçi toplu taşımacılık pazarında lider olduklarını kaydeden Cankılıç, BMC’nin kuruluşunun 46’ncı yılında elektrikli otobüsün yanı sıra hibrit yani hem elektrikli hem petrolle yol alan teknolojiye sahip otobüsü de üretim aşamasına geldiklerini dile getirdi. BMC’nin İzmir’deki tesislerine geçen yıl 50 milyon dolar Ar-Ge yatırımı yapıldığını aktaran Genel Müdür Başyardımcısı, “Çevrecilik toplu taşıma alanında bireysel otomobillerden çok daha önemli. Biz de gelecek talepleri dikkate alarak yaklaşık iki yıldır hibrit otobüs konusuna odaklandık. Testleri tamamladık ve bugün seri olarak hibrit otobüs üretebilecek konumdayız.” dedi.

BMC’nin bugün Doğanlar’da 550 kişinin çalıştığı otobüs fabrikasında bantlardan dizel motorlu araçların yanı sıra CNG yani doğalgazla çalışan otobüsler üretiliyor. Turgut Cankılıç, üretilmesi planlanan hibrit otobüsün Procity olarak yola çıkacağını ve tam alçak tabanlı olacağını dile getirdi. Cankılıç’ın elektrikli ve hibrit otobüs projelerini gündeme getirmesinin en önemli sebebi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Polonya firması Solaris’in elektrikli otobüslerini İstanbul’da deneme seferlerine çıkarması oldu. Elektrikli otobüslerin İstanbul’da hizmete gireceğinin bizzat İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından açıklanması üzerine çalışmalara hız verdiklerini belirten BMC Genel Müdür Başyardımcısı Turgut Cankılıç, şunları söyledi: “BMC, elektrikli otobüsler konusunda belediyelerden alım garantili sipariş bekliyor. Sipariş gelir gelmez üretim tam gaz çalışmaya başlar. Tüm altyapının buna hazır olduğunu söyleyebilirim. İthal otobüs yerine yerli bir elektrikli otobüs niye olmasın?”

Şu an portföyünde 7,5, 9, 12 ve 18 metrelik otobüsler bulunan BMC, İstanbul’da metrobüs olarak kullanılan 26 metrelik otobüsleri üretmeye de talip. Şirket 26 metrelik otobüs için üretim bandını hazırladı.

Elektrikli otomobillere teşvik yolda

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, elektrikli otomobiller için sektör temsilcilerini Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na davet edeceklerini belirterek, otomotiv sektörü strateji belgesine son şeklini vereceklerini söyledi. Ergün, “Elektrikli araçlara yönelik bazı teşvikler Strateji Belgesi’nde yer alacak. Vergi teşvikleri, şarj istasyonunun oluşturulması, teknolojinin geliştirilmesi için Ar-Ge teşvikleri, bu alanda çalışacak personelin istihdamı ile ilgili teşvikler de yer alacak.” diye konuştu.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: