Paris’te 3000 mini, kiralık, elektrikli otomobil

05 Ekim 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Paris’e gelen turistler metro ağının yaygınlığını anlatmadan geçemez. Fakat bu yaşlı ağı her gün kullanan, aksi takdirde de özellikle çevre yollarında ömür tüketen Parisliler için ulaşım, şehrin en büyük sorunlarından biridir.

Daha önce şehrin onlarca noktasında otomatik bisiklet kiralama noktaları oluşturan Paris Belediyesi yeni bir çözüm olarak da özel girişimle birlikte elektrikli araç kiralama noktaları oluşturuyor.

Halkın ilk izlenimi olumlu görünüyor:

“Ailece toplu taşıma araçlarına biniyoruz, bu da bizi kısıtlıyor. Özellikle de akşam saatlerinde. Eğer taksiye binmek istersek o zaman durum daha da zor. Bence “autolib” harika bir alternatif olabilir.”

Aboneli çalışılan “autolib” isimli sistemde, elektrikli aracınızı şehrin bir noktasından alıp diğer bir teslim noktasında bırakabiliyorsunuz.

“Bluecar”, “mavi araba” da denilen araçlar yarım saatliğine 4-8 euro arası bir fiyata kiralanabilecek.

Tek şarjla 250 km. gidebilen lityum-polimer akülerle çalışan arabaların dizaynı Ferrari’yle de çalışan İtalyan Pininfarina markası taşıyor.

Resmi olarak aralık ayında işlemeye başlayacak olan sistem, 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde işletmeci seçimiyle de tartışılacağa benziyor.

Acaba 3000 “mavi araba” halen adım adım ilerleyen Paris trafiğine, her fırsatta duran Fransız şoförleriyle nasıl katkı sunacak?

Copyright © 2011 euronews

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: