Park etmek için mi araba alıyoruz ?

Park etmek için mi araba alıyoruz ?

21 Ekim 2020 0 Yazar: ELEKTRİKLİOTO

2016 yılında ABD’de yapılan bir araştırmada ; tipik bir otomobil,zamanının %95’ini park halinde geçiriyor !

Otomobiller, sayılamayacak kadar çok nedenden dolayı çok verimsiz bir ulaşım teknolojisidir. Çok fazla yer kaplıyorlar, ancak çoğunlukla boş sürülüyorlar – ABD’deki ortalama özel araba sadece 1,6 kişi taşıyor . Governors Highway Safety Association’a göre, insanlar çoğu zaman kolayca yürümek veya bisiklete binmek için yeterince kısa mesafeler kullanıyor – araba yolculuklarının yüzde 28’i bir mil veya daha az.
Ama belki de en derin verimsizlik, arabaların çoğunlukla orada oturmasıdır. Donald Shoup’un etkili kitabı The High Cost of Free Parking’in başlarında, arabaların yüzde 95 oranında park edildiğine dikkat çekiyor.

Network blog Reinventing Parking’ten Paul Barter bu iddianın temelini göstermek istedi. Görünüşe göre, farklı hesaplama yöntemlerinde ve farklı ülkelerde geçerli olan şaşırtıcı derecede kurşun geçirmez bir rakam. Sayıları üç şekilde hesapladı:

Seçenek # 1: araba sayısına, araba seferlerinin sayısına ve araba yolculuklarının ortalama süresine göre:

RAC Vakfı tarafından geçen yıl yayınlanan (ve bu arada okumaya değer!) Park hakkında bir Birleşik Krallık raporu , Birleşik Krallık Ulusal Seyahat Anketi’nden (NTS) alınan verilere dayanarak bu yöntemi kullanır (bkz. S. 23):

“… Yılda yaklaşık 25 milyar araba yolculuğu yapılıyor ve yaklaşık 27 milyon otomobille bu, her hafta araç başına ortalama 18’in biraz altında bir yolculuk anlamına geliyor. Ortalama araba yolculuğunun süresi yaklaşık 20 dakika olduğundan, tipik bir araba haftada yalnızca 6 saat hareket halinde: kalan 162 saat boyunca park halinde. ”

Haftada 168 saat olduğu için, tipik Birleşik Krallık arabası% 96,5 oranında park halinde – Shoup’un ABD tahmininden bile daha yüksek!

Bu yöntemle, sadece araba ile seyahatleri değil, araba gezilerini de kullanmaya dikkat edin. Başka bir deyişle, yolculukları araba yolcusu olarak saymamak için şoför olarak araba ile yolculuklar istiyorsunuz . Yalnızca hem sürücüler hem de yolcular için bir toplamınız varsa, toplam ortalama araç doluluk oranını bulmanız ve araç gezileri (sürücü gezileri) sayısını elde etmek için buna bölmeniz gerekecektir.

Seçenek # 2: Sürücüler (ulaşım anketlerinden) ve sürücü başına bir araba varsayarak harcadıkları zamana göre.

Yerel seyahat anketiniz, sürüş için harcanan süre için bir rakam veriyorsa, bunu doğrudan kaba bir tahmin için kullanabilirsiniz.

Shoup,% 95’ini bu şekilde alıyor. “Ücretsiz Park Etmenin Yüksek Maliyetli” destansı kitabı Ek B’ye (s. 624) bakın. ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın 1995 Ulusal Kişisel Ulaşım Araştırması’nı (NPTS), sürücülerin ortalama sürüş süresinin 73 dakika (1,2 saat) olduğunu bulduğunu belirtiyor. Sürücü başına bir araba varsayarsak (bu muhtemelen ABD bağlamı için uygundur), bu, her arabanın hareket halinde olduğu süre olarak% 5 verir.

3. Seçenek: Araç başına araba kilometresini ve genel ortalama hızları kullanma

Metropol alanlara yönelik ulaşım çalışmaları, genellikle araç başına yıllık ortalama katedilen mesafe ve genel (24 saat, 7 gün) trafik hızı hakkında veri sağlar. Öyleyse, bu kolay yöntemi kullanabilirsiniz (bununla birlikte bu 7/24 hız sayılarının, şüphelendiğim ulaşım istatistikleri arasında en sağlam olduğunu unutmayın). Araba başına araba km’niz yoksa, iki sayının aynı çalışma alanı için olmasına dikkat ederek toplam araba km’sini araba sayısına bölerek elde edebilirsiniz.

Her arabanın hareket halinde olduğu ortalama süre, arabanın yıllık km’sinin ortalama hıza bölümüdür.

Bu yöntemi kullanarak 1995 UITP Millennium Cities Database numaralarına bir göz attım. Bu çalışmada 84 şehir için ortalama otomobil park etme yüzdesi% 95,8’dir. Genellikle günde 1.02 saat hareket halindeydiler.

Barter, verilerin, arabaların araç paylaşımı veya taksi veya Uber gibi isteğe bağlı hizmetler aracılığıyla daha verimli kullanılması durumunda gerçekleştirilebilecek muazzam tasarrufların altını çizdiğini söylüyor.

Bugün Ağın başka bir yerinde: Dallas Morning News’in Taşımacılığı , ücretli şeritleri kimin kullandığına ilişkin bir anketin “Lexus Şeritleri” klişesine tam olarak uymadığını bildirdi. Washington Post, yazarın bisikletçileri öldürmeyi hayal ettiği bir başyazı yayınladı, FABB Blog’a dikkat çekiyor . Ve Bike Portland’da şehrin yeni Biketown bisiklet paylaşım istasyonlarının nereye gideceğini gösteren bir harita var.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: