Peugeot 208 Hybrid Air, Basınçlı Hava İle Çalışıyor

Peugeot 208 Hybrid Air, Basınçlı Hava İle Çalışıyor

06 Ekim 2014 0 Yazar: ElektrikliOto

Otomotiv firması Peugeot Paris Motor Show fuarında, basınçlı hava ile çalışan 208 Hybrid Air 2L modelini ilk kez meraklılarına sundu.

Yenilikçi enerji ve yakıt teknolojileri geliştikçe otomotiv alanında birbirinden ilginç gelişmelere tanık oluyoruz. Geleceğin ideal yakıt seçeneğini arayan firmalar karşımıza tuzlu su ile çalışan Quant veya şarap artıklarından yakıt üretme gibi projelerle çıkıyorlar. Peugeot ise deneysel 208 Hybrid Air modelinde basınçlı havayı tercih etmiş.

Otomobiller ile çevrenin uzun zamandır bozuk olan arasını yapmaya çalışan PSA Peugeot Citroën grubu, önlerine koydukları 100 kilometrede sadece 2 litre yakıt hedefini yeni modelleri ile yakalamış gibi görünüyorlar. Paris Motor Show 2014 otomobil fuarında tanıttıkları Peugeot 208 Hybrid Air 2L modeli basınçlı hava kullanarak bu noktaya ulaşmış durumda. Araç zaten düşük benzin tüketimi konusunda başarılı olan 208 modelini daha da ileriye taşımak için tasarlanmış. Bunu birkaç yoldan ilerleyerek başarmışlar.

Öncelikle, 208 Hybrid Air 2L sadece 860 kilogram ağırlığa sahip, bunu özel çelik/karbon alaşımları ve alüminyum kullanımı ile yakalayabilmişler. Ağırlığı azalttktan sonra sıra yürüyen aksama gelmiş, araçta normal benzin ve basınçlı hava karışımından oluşan bir itiş mekanizması var. 208 Hybrid Air 2 Lmodeli hem 1.2 litrelik PureTech 82 motora, hem de sıkıştırılmış havayı motora ileten ve benzin gibi kullanabilen özel bir hidrolik aktarma sistemine sahip.

Araba “ZEV” modundayken sadece basınçlı hava ile gidebiliyor ve kısa mesafe yolculuklarda hiç benzin harcamıyor. Ayrıca sadece otobanlar için “Petrol” (benzin ) modu ve şehir ortamı için ideal bir “Combined” (iki motorun karışımı) modu mevcut. Basınçlı hava deposu hem araç yavaşlarken, hem de benzin motorunun sağladığı hava sıkıştırması ile yaklaşık 10 dakikada kendi kendine dolabiliyor.

Bu model şu anda sadece bir teknoloji demo aracı, yani 2020’den önce piyasada olması beklenmiyor. Bunun gibi gelecekte kullanılacak bir başka çok ilginç konsept ise komple 3D yazıcı ile basılmış Strati spor araba, linke tıklayıp bilgi alabilirsiniz.

 

 

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”//www.youtube.com/embed/91RS6xvw4CQ” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: