Proton elektrikli araçları seri üretime geçiyor

Proton elektrikli araçları seri üretime geçiyor

10 Ekim 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Proton elektrikli araçlarının, LOTUS ve Samsung şirketlerinin iş ortaklığıyla seri üretime geçiş aşamasına geldiği bildirildi.
PROTON Türkiye Genel Distribütörü Ulu Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş’den yapılan açıklamaya göre, Malezya üretim tesislerinde testleri tamamlanan ve pilot bölgeler seçilip devlet kurumlarında denenen iki yeni model, seri üretime geçirilme aşamasına geldi.

LOTUS ve Samsung, Proton’un “Exora” ve “Saga” modellerine ileri düzey mühendislik uygulamaları ekleyerek elektrikli araç pazarında en uzun menzile sahip iki araç ortaya çıkardırlar.

“Exora Reev” ve “Saga Ev” adı verilen bu iki yeni elektrikli otomobilde alışılagelmiş hiybrid araçlardan farklı olarak 400 cc gücünde lityum iyon pilleri besleyen bir jeneratör bulunuyor. Otomobil hareket halindeyken bile mevcut pilleri şarj eden jeneratör aracın daha uzun menzile ulaşmasını sağlıyor.

Proton Saga Ev ve Proton Exora Reev, geleneksek bir priz üzerinden şarj edilebilir 15 kwh lityum iyon polimer pillere sahip. Saga Ev 110 km/h maksimum hıza 12 Sn içinde ulaşabiliyor. Proton Exora Reev ise max 140 km/h hıza çıkabiliyor. Exora Reev MPV sınıfında full şarjla 1000 kilometre menzile sahip tek araç. Proton’un elektrikli bu iki yeni modelinde de hızlı şarj özelliği mevcut ve hızlı şarj süreleri pazardaki diğer elektrikli araçlara göre de oldukça kısa.

Proton 2012 yılında Hindistan pazarına ilk elektrikli araç sevkıyatlarına başlamayı planlayan Proton yine 2012 yılında Türkiye pazarı içinde çalışmaları sürdürüyor. 2012 yılının 2. yarısında Proton Exora modelini Türkiye pazarında satışa sunacak olan Türkiye distribütörü Ulu Motor, Proton elektrikli araçları pazara sunmak için de yoğun çalışma sürdürüyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: