Subaru’dan Geleceğin C Sınıfı Kompakt Station Modeli “Advanced Tourer”

Subaru’dan Geleceğin C Sınıfı Kompakt Station Modeli “Advanced Tourer”

19 Kasım 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

42’inci Tokyo Motor Show 2011 Subaru için yeniliklerin arenası olarak belirlendi.

30 Kasım 2011’de kapılarını ziyaretçilere açacak olan Japonya’nın en büyük organizasyonu Tokyo Otomobil Fuarı’nda Subaru, BRZ STI’ın dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Ayrıca fuarda sergilenecek “Advanced Tourer Concept” ile geleceğin “station” modelleri hakkında da fikir verilecek.

Subaru otomobillerinin üreticisi Fuji Heavy Industries Ltd. (FHI), 42’inci Tokyo Motor Show 2011’de gün ışığına çıkaracağı modellerini açıkladı. Subaru bu yılki odak noktasını “Confidence in Motion” mottosu doğrultusunda “Eğlence ve Rahatlık” olarak belirledi. Tokyo Fuarı’nda geleceğin C segmentine dair ipuçları veren konsept model “Subaru Advanced Tourer Concept” ilk kez görücüye çıkacak. Fuarda boy gösterecek diğer iki model ise; Subaru IMPREZA ve Subaru BRZ.

Yeni nesil kompakt station: Subaru “Advanced Tourer Concept”

Geleceğin C-segmentinin nasıl olacağının ipuçlarını veren konsept model hem sürüş performansı hem de kullanışlılık sağlayan yeni nesil bir spor vagon olarak geliştirildi. Advanced Tourer, mevcut station modellerde bulunmayan yenilikçi bir dış tasarımın yanı sıra Subaru’nun yıllardır geliştirdiği uzmanlık derecesinde kullanışlılığına sahip. Modelde, karşılıklı yatay Subaru Boxer motoru direkt yakıt enjeksiyonu ile birleştiriliyor. Daha fazla sportif sürüş hissi sunan Advanced Tourer aynı zamanda çevre dostu çevre dostu.

Akıcı çizgilere sahip şık tasarım

“Confidence in Motion” felsefesi doğrultusunda tasarlanan aracın dinamik şık görüntüsü aynı zamanda coşkulu bir sürüş vaat ediyor. Advanced Tourer’in kabini, bir C-segment Station’un bütün kullanışlılık özelliklerini sunuyor. Yan yüzey üzerindeki akıcı çizgi, coupè stilinin çekiciliğini yansıtıyor.

Subaru’nun insan odaklı felsefesi doğrultusunda tüm yolcular için konforlu ve kaliteli iç kesim ile güvenli ve hoş bir sürüş güvencesi sunuluyor. Tamamen camdan yapılmış tavan genişlik hissi uyandırıyor. Geniş bir ambiyans oluşturmak için iç yüzeyde ahşap ve metal desenler bir arada kullanılıyor. Haritalara ve internet hizmetlerine erişebilmek için ekran direksiyon üzerinde konumlandırıldı.

Yeni Nesil Güç Ünitesi Sistemi

Küçültülmüş direkt yakıt enjeksiyonlu turbo motorlar, Subaru’nun gelecekteki motor stratejilerine yol gösterecek temel teknolojilerden sadece bir tanesi. Uygun anlarda silindirlere gerekli miktarda yakıtı gönderen “direkt yakıt enjeksiyonu” sistemi, silindirlere büyük miktarda hava sağlayan turbo sistemi ve mevcut turbo motorlarının hacminin (2,500cc ve 2,000cc)’den 1600cc’ye düşürülmesi sayesinde pratik sürüş hızı aralığında içten yanma verimliliği büyük oranda geliştirildi.

Yüksek tork uyumlu Lineartronic (CVT)

Yüksek tork uyumlu Lineartronic (CVT), Subaru’nun yeni dönem için tasarlanmış sürekli değişken şanzımanı olarak tanımlanıyor. Simetrik Dört Tekerlek Çekişli (AWD) binek araçlarda kullanmak üzere geliştirilen dünyanın ilk boylamsal olarak takılmış zincirli tahrik CVT’si, konsept araç için Lineartronic turbo motorunun ürettiği yüksek gücü karşılayacak şekilde rötuşlandı.

Subaru’ya özgü “Hibrid Sistem”

Hibrid sistemi, Subaru’nun vazgeçilmezleri arasında yer alan Simetrik AWD teknolojisini motor ile uyumlu hale getirmek için özel olarak geliştirildi. Modelde karmaşık olmayan ve hafif ağırlığı nedeniyle tek bir elektrikli motor sistemi kullanıldı. Bu sistem, ilk çalıştırmada ve düşük hızdaki sürüşlerde sadece elektrik motoru kullanarak AWD hareketini mümkün kılan “Elektrikli Araç” (EV) moduna sahip. Bu yeni sisteme göre hız azaltırken, rejenerasyon mekanizması motoru güç kaynağı olarak kullanılıyor.

Temel özellikler

Uzunluk x Genişlik x Yükseklik: 4,580 x 1,840 x 1,430mm

Motor türü: 1.6 litre Yatay-Karşı silindirli yakıt enjeksiyonlu turbo motor

Şanzıman türü: Yüksek tork uyumlu Lineartronic

Aktarma organları: Simetrik Dört Tekerlek Çekişli hibrit sistem

Batarya tipi: Lityum-iyon batarya

Subaru BRZ

“Yalın Sürüş Zevki”ne dayanan ve kalbinde boxer motoru bulunduran konsept, hafifliği, kompaktlığı ve alçak yer çekimi merkezi ile dikkat çekiyor. Subaru’nun arkadan itişli platformu ile birleşen konsept Subaru BRZ yer çekimi merkezi düşüklüğünde yeni bir seviye yakalıyor. Dünyanın en düşük yer çekimi merkezine sahip araçlardan biri olan BRZ harika bir sürüş performansı vaat ediyor.

Üçüncü nesil boxer motorun üzerine kurulan Subaru BRZ, özellikle bir spor araçtan beklenenleri yerine getirmesi için tasarlanmış 2.0 litrelik karşılıklı yatay 4-silindir motor taşıyor. Özellikle, silindir çapı ve strok 86x86mm olarak kare şeklinde yerleştirilmiş ve Toyota’nın direkt yakıt enjeksiyonu teknolojisi ile birleştirilmiş (D-4S). Bu sayede, daha fazla güç ve daha fazla çevre dostluğu sağlanıyor.

http://www.haberler.com/subaru-dan-gelecegin-c-sinifi-kompakt-station-3134183-haberi/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: