Tercihte öne çıkan modellerde ‘yerli’ üretimin ağırlığı var

Tercihte öne çıkan modellerde ‘yerli’ üretimin ağırlığı var

06 Şubat 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Otomobil satışlarında ithalatın payının yüzde 70’lere kadar çıkması eleştiri konusu olurken Türk tüketicisinin en çok tercih ettiği 10 model içinde ise yerli üretim olanlar öne çıkıyor. Listedeki model sayısı 30’a ulaştığında bile Türkiye üretimi modellerin payı yüzde 50’ye yakın oluyor. Yeni projelerin gelmesiyle oran daha da artacak.
Türkiye’nin cari açığında hedef gösterilen binek otomobil pazarında tablo hiç de göründüğü gibi değil. İthalatın payı yüzde 70’e kadar çıktığı için yoğun eleştiri alan otomobil satışlarında listenin ilk 10’unda yerli üretimin payı yüzde 60’ı buluyor. Kendi markasını üreten birçok ülkede bile ithal modellerin payı yüzde 50 düzeyine ulaşırken binek otomobil satışları içinde yüzde 37 pay alan listenin ilk 10 modelinden 5’i Türkiye’de üretiliyor. Otomobilde geçen yıl en çok satan ilk 10 modelin satış rakamı 219 bin oldu. Türk malı otomobilin de hedefinde olan bu listede halen Japonya’dan tedarik edilen bir model de (Toyota Corolla) önümüzdeki yıldan itibaren Adapazarı’nda üretilmeye başlayacak. Bugünkü durumda ilk 10 otomobil listesinin yüzde 25’i Almanya üretimi, yüzde 8,5’i Japonya, yüzde 6,5’i Meksika’dan ithal ediliyor. Listede marka menşei açısından ise Fransız, İtalyan, Alman, Amerikan, Güney Kore ve Japon markaları yerini alıyor. Hükümet yerli otomobil projesiyle bu listede Türk ifadesinin de artık var olmasını hedefliyor.

Türkiye otomobil pazarında 50’nin üzerinde uluslararası markanın 300’e yakın farklı modeli satışa sunuluyor. Türkiye’deki fabrikaların yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden tedarik edilen bu modeller arasında geçen yılki satış rakamı 5 binin üzerinde olan 28 model yer alıyor. Listenin ilk 28 modelinin toplam satış rakamı 358 bine ulaşırken 171 binini Türkiye üretimi modeller karşılıyor. Bu da yüzde 48’e yakın bir orana denk geliyor. İşte bu noktada Türk malı otomobile yönelik girişimlerin yanı sıra Türkiye’de bulunan mevcut fabrikalara yeni model projelerinin kazandırılması çok daha önem kazanıyor. Hyundai Assan’ın Serbest Ticaret Anlaşması’na kilitlenen yatırımı, Toyota’nın Corolla üretimini yeniden alması, Ford fabrikası için Ford Başkanı Bill Ford’un ‘Türkiye’de binek de üretebiliriz.’ açıklaması ve bir süredir netleşmeyen benzer yatırım haberlerinin değeri artıyor. Ağırlıklı olarak yerli üretimin hakim olduğu hafif ticarî araçta yerli oranı yüzde 70 düzeyine ulaşırken toplam pazarda yerli üretimin payı yüzde 39’a denk geliyor.

Soykırımı inkâr yasası nedeniyle karşı karşıya gelinen Fransa halen Türkiye’de en çok binek otomobil üreten ve satan bir markaya sahip. Top 10 listesinde Fransız Renault’nun iki modeli 67 binin üzerinde satış rakamı ile yüzde 31’e yakın pay sahibi. Listeye tek bir modelle giren İtalyan Fiat yüzde 15 pay alırken, Amerikan Ford yüzde 14, Koreli Hyundai iki modelle yüzde 13,5, Alman VW yüzde 13, Japon Toyota yüzde 8,5 paya ulaşıyor. Liste 28 modele çıkarıldığında İngiltere, İtalya, Fransa, İspanya, Romanya ve Kore’den ithal edilen modeller de bulunuyor.

Öte yandan Türkiye’de otomotiv fabrikalarında 13 adet binek model üretiliyor. Bursa’da bulunan Oyak Renault’da Symbol, Fluence, Megane, 3 ve 5 kapılı Clio, Clio Grand Tour, elektrikli Fluence Z.E. Tofaş’tan ise Linea ile birlikte şu sıralar ömrü dolmak üzere olan Albea ve Palio bantlardan iniyor. Hyundai Assan’ın İzmit fabrikasında Accent Era ve i20 Troy üretilirken Honda Şekerpınar’da Civic Sedan, Toyota ise Adapazarı’nda Auris ile Verso modellerinin üretimini gerçekleştiriyor.

Twitter’ın en çok konuşulanı, lüks markalar oldu

Hızla yaygınlaşan sosyal medyada Facebook ve Twitter başı çekiyor. Sadece dedikodu alanı değil, önemli bir haberleşme mecrası olarak da öne çıkan bu medyada birçok sektör gibi otomotiv markaları da farklı çözüm arayışları peşinde. Özellikle kriz anlarında sosyal medya çok daha etken hale gelebiliyor. Borusan Otomotiv’in aralık ayında yaşadığı başörtüsü krizi özellikle Twitter’da çok hızlı bir şekilde yayılırken BMW ve Mini markasının yanda yer alan listenin başında bulunması da durumu özetliyor. Sadece 28 Aralık günü BMW’nin ismi 16 bin 520 Tweet’in içinde geçiyor.

Sosyalmedya.in şirketi aralık ayında Türkiye’de Twitter kullanan 4,8 milyon kişinin twett’lerini tek tek okuyarak bir çalışma hazırladı. Günlük ortalama 1 milyon 943 bin tweet’i indeksleyen şirket, ay toplamında da 60 milyondan fazla tweet indeksledi. Sonucunda Twitter âleminde en çok konuşulan markalar listesinin başını lüks markaların tuttuğu ortaya çıktı. Mini ile birlikte Ferrari, BMW, Mercedes, Audi’nin yer aldığı “Twitter’da en çok adı geçen markalar” arasında sürpriz şekilde Renault da üçüncü sırada bulunuyor. Twitter dünyasında pazardaki satış rakamları birebir araştırmada tweet’lerin olumlu olumsuz ya da nötr olup olmadığına da bakıldı. Buna göre olumsuz twett listesinde Toyota ve Fiat markaları 90’ar tweet’le ilk sıraya yerleşti. Ardından Borusan markaları Mini, BMW ve Land Rover olumsuz twett’lerden nasibini aldı