1 saatte şarj edilecek

1 saatte şarj edilecek

06 Şubat 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Mart ayında Fluence Z.E.’nin satışına başlayacak olan Renault, altyapı çalışmalarını hızlandırdı

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, “Başlangıçta İstanbul, Ankara, Kocaeli, Gaziantep ve Bursa olmak üzere 45 bayiye şarj istasyonu kuruluyor. Batarya 1 saatte doldurulacak ” dedi.

Renault, yerli elektrikli modeli Fluence Z.E.’yi Mart ayında satışa sunmaya hazırlanırken, altyapı çalışmalarını hızlandırdı. Fluence Z.E. için İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Gaziantep Büyükşehir Belediyeleri ile elektrik motorlu araç altyapı sözleşmesi imzalayan Renault Mais, bununla yetinmedi ve bayilerine de şarj istasyonu kurmaya karar verdi.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrikli Fluence’ı geniş çevrelere götürebilmek için altyapı faaliyetlerini hızlandırdıklarını belirterek, “Çevre dostu, yüzde 100 elektrikli araca herkesin ulaşmasını hedefliyoruz. Şarj istasyonlarıyla ilgili tüketicilere sürprizimiz var” dedi.

Aybar, şöyle devam etti: “Elektrik Fluence’ın satışıyla birlikte başlangıçta İstanbul, Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Bursa olmak üzere 5 pilot ildeki Renault yetkili satıcısı hizmet verecek. Bu noktalarda gerekli altyapı tamamlandı. Nisan ayına kadar 45 noktanın altyapısı sağlanmış olacak. Bayilerimizde şarj istasyonları ve özel ekipmanlar yer alacak. Yani tüketiciler araçlarını Renault bayilerinde de şarj edebilecek. Renault bayilerinde iki farklı şarj yer alacak. Bataryayı 1 saatte doldurabilecek saatte 22 kwh güç verecek şarj da olacak, saatte 3.5 kwh’lık şarj da bulunacak. Ayrıca internet sitesi üzerinden talebini geçerek Fluence Z.E. siparişi veren müşteriler, 5 pilot ilde otomobili deneme imkanı buluyor. Araçlarımız plakalandı ve vatandaşlarımızı bekliyor.”

Fiyatı teşvikle 60 bin lira

Renault, elektrikli Fluence Z.E.’nin fiyatını daha satışa çıkmadan 60 bin lira olarak belirledi. Şirket, elektrikli aracı hükümetin verdiği yüzde 3 ÖTV desteğiyle Türkiye’de termik motorlu Fluence’tan bile daha düşük fiyatla satışa sunmuş olacak. Üst donanıma sahip, otomatik şanzımanlı Renault Fluence Privilege 1.5 dCi 110 beygirin anahtar teslim fiyatı, opsiyonlar hariç 59 bin 450 lira olduğunu hatırlatalım.

İstanbul-Ankara arası seyahatin maliyeti sadece 10 lira

Fluence Z.E.’nin 22 kwh’lık elektrikli motoru 95 beygir güç üretiyor. Aracın azami hızı 135 km/s ile sınırlandırıldı. Elektrikli araç evdeki priz sayesinde 6 saatte şarj edilebiliyor. Otopark, alışveriş merkezleri, bayiler gibi mekanlarda kurulacak şarj istasyonlarında bu süre hızlı şarjla 1 saate inecek. Elektrikli Fluence, 100 kilometrede 2.5 liralık elektrik harcıyor. Bu sayede tüketiciler İstanbul’dan Ankara’ya sadece 10 liraya gidebilecek.

Bursa fabrikası 30 binlik tam kapasiteye 2013’te ulaşacak

Oyak Renault, Bursa fabrikasında ürettiği Fluence Z.E.’de 30 bin adetlik tam kapasiteye önümüzdeki yıl ulaşmaya planlıyor. Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunaloğlu, elektrikli araçları altyapısının tüm dünyada yavaş yavaş geliştiğini belirterek, “Fabrikamızda Fluence Z.E.’nin kapasitesi 30 bin adet. 2012 yılında 18-20 bin adet elektrikli Fluence üretiriz. Full kapasiteye ancak 2 yıl içinde ulaşırız” açıklamasını yaptı. En büyük müşterileri Better Place şirketinin şarj istasyonları konusunda çalıştığını belirten Tunalıoğlu, altyapı konusunda Fransa’nın en hazır ülke olduğunu söyledi. İhracata Aralık 2011’de başladıklarını hatırlatan Tunalıoğlu, bugüne kadar 2 bin Fluence Z.E.’yi dünya pazarlarına gönderdiklerini kaydetti.

Oyak Renault, elektrikli Fluence’ı Fransa, İsrail, Almanya, İtalya, İspanya, Avusturya, İrlanda, Belçika, Gürcistan, Avustralya, Yeni Zelanda ve Singapur’a ihraç ediyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: