Tesla Autopilot kamerası sürücüyü izleyecek!

Tesla Autopilot kamerası sürücüyü izleyecek!

06 Ekim 2020 0 Yazar: ElektrikliOto

Tesla, elektrikli otomobil sektöründe liderliğini korurken, şimdiye kadar en çok eleştiri aldığı konulardan biri ise Autopilot modu. Piyasada bulunan bir çok elektrikli araç firmasına bu açıdan örnek olan bu yapay zekalı mod, ne yazık ki sürücüler tarafından kandırılabiliyor. Tesla ise bir yıl önce kullanmaya başladığı Autopilot kamerası ile sürücüyü denetlemeyi planlıyor gibi görünüyor.
Tesla Autopilot kamerası ile kazaları önleyebilir

Tesla, elektrikli otomobil piyasası için lokomotif olmanın dışında, aynı zamanda sürücüsüz otomobil için de önemli bir adımı yapay zekalı Autopilot moduyla atmıştı. Uzun süredir yapay zekası üzerinde geliştirmeler yapılan bu mod ne yazık ki, sürücüler tarafından aldatılabiliyor.

Tesla, Autopilot için trafik ışığı güncellemesi getirdi. Artık otomobil trafik ışıklarında sürücünün işini daha da kolaylaştıracak.

Son olarak bir sürücünün özel bir tertibat kurup, direksiyonun belli zaman aralıklarıyla direksiyona dokunma korumasını atlattığı görülmüştü. Araç hareket halindeyken uyuyan sürücünün polisler tarafından çevrilmesiyle olay ortaya çıkmıştı.
tesla autopilot, tesla autopilot kamerası, sürücüsüz otomobil, elektrikli otomobil

Tesla bir yıl önce dikiz aynasının üzerine, kaza anlarında sürücü hareketlerini raporlamak için bir kamera yerleştirdi. Uzmanlar Tesla‘nın bu kamerayı sürücünün hareketlerini izlemek için kullanması gerektiğini söylese de, firma uzun süre bu tür bir izleme yapmamak için direndi. Ancak bir hacker, Tesla‘nın sürücü kamerası için güncelleme peşinde olduğunu keşfetti.

Hacker, Tesla’nın araba yazılımını incelerken, dahili kamera tarafından görülen sahnelerin bazı kategorilerde sınıflandırılmaya çalıştığını buldu. Buna göre Tesla, sürücünün gözlerinin açık ya da kapalı olduğunu, kör olup olmadığını, başını uzun süre eğik tutup tutmadığını, telefona ya da sağa sola bakıp bakmadığını takip edecek gibi görünüyor.

Bu güncellemenin henüz ne zaman karşımıza çıkacağı belli değil. Ancak Tesla‘nın kamerasının kişisel gizlilik gibi detaylara ne kadar dikkat edeceği de merak konusu.

Kaynak: https://shiftdelete.net/tesla-autopilot-kamerasi-surucuyu-izleyecek

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: