Toyota’nın Tokyo konseptleri

Toyota’nın Tokyo konseptleri

19 Kasım 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Japon imalatçı konseptleri, “çevre teknolojisi lideri konumunu pekiştirmek için” kullandığını söylüyor. Konseptler Toyota’nın yakın, orta ve uzun vadedeki geleceğini temsil ediyor.

Toyota iQ’yu temel alan FT-EV III (Gelecekteki Toyota – Elektrikli Araç III) yakın gelecek konsepti. Otomobil, Toyota’nın 2009’dan bu yana ürettiği bir dizi iQ tabanlı elektrikli aracın sonuncusu.

Dört kişilik elektrikli araç kısa mesafeli yolculuklar için tasarlanmış.
Haberin devamı ↓reklam

Toyota elektrikli araç teknolojisini, 2012’de kısa mesafeli yolculuklar için uygun bir üretim versiyonu piyasaya sürme hedefiyle geliştiriyor.

Toyota’nın Japonya’da yaptığı testlere göre FT-EV III tamamen şarj edilmiş bir lityum iyon bataryayla tahminen 100 kilometre menzile sahip.

Orta vadeli konsept FCV-R (Yakıt Hücresi Aracı) adını taşıyor. 4700 mm uzunluğundaki FCV-R yakıt olarak hidrojen kullanan aile otomobili boyutunda bir araç.


Şirket Tokyo Otomobil Fuarı’nda sergileyeceği üç yeni konsept otomobille alternatif yakıtlı araçların geleceğine dair vizyonunu ortaya koydu.

Toyota FT-EV III Konsepti

Toyota’nın 2015’te yakıt hücreli bir aracı piyasaya sürmesine giden yoldaki adımını temsil ediyor.

Yakıt hücresi birimi, özel olarak tasarlanmış kaportanın altında olduğu için, araç dört kişiyi taşıyabiliyor. Yüksek basınçlı hidrojen tankı içeren yakıt hücresi ile menzil, Toyota’nın ifadesine göre yaklaşık 700 kilometreye çıkarılmış.

Son tasarım ise Toyota Fun-Vii (Eğlenceli Araç – internet) konsepti. Bu araç Toyota’nın insanların, otomobillerin ve toplumun birbirine bağlı olduğu bir geleceğe dair vizyonunu ifade ediyor. Üretici Fun-Vii’nin güç kaynağına dair herhangi bir ayrıntı vermedi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: