Türk mühendisleri yaratıyor, Ford dünya pazarlarında kullanıyor

Türk mühendisleri yaratıyor, Ford dünya pazarlarında kullanıyor

24 Ekim 2011 1 Yazar: ElektrikliOto

Yeni nesil Duratorq motorun İnönü fabrikasındaki tanıtımında konuşan Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay; ’28 yıldır yerli motor üretimi yapan İnönü fabrikamız, sıfırdan motor geliştirip üreten, Ford’un Avrupa’daki iki merkezinden biri. Duratorq dizel motor ailesinin geliştirilmesindeki en büyük pay Türk mühendislerin. Burada geliştirilen motorlar dünya pazarlarındaki modellerde de kullanılıyor’ dedi

Sümer Demirciler
Ford Otosan, İnönü fabrikasında üretimi başlayan yeni nesil Dutaroq motor ailesini tanıttı. Türk mühendisler tarafından geliştirip üretilen yeni motor, eski versiyona kıyasla daha verimli, daha dayanıklı, çevreci ve yüzde 17 oranında daha düşük yakıt tüketimi değerlerine sahip. Ford’un ticari araç ürün gamındaki en yeni ve en gelişmiş dizel motor olan yeni nesil Duratorq, başta Transit olmak üzere bütün ticari modellerde kullanılacak.
Yeni motorun tanıtım toplantısında konuşan Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay; ‘Sadece bir üretim merkezi değiliz. Ford’un Avrupa’da, sıfırdan motor tasarlayıp geliştirme yeteneğine sahip iki merkezinden biriyiz açıklaması yaptı. Otay; ‘Duratorq motorların geliştirme sorumluluğu bünyemizdeki AR-GE merkezinde çalışan 1200 Türke emanet. Son 10 yılda 6 kat büyüyen AR-GE merkezimizde geliştirilen motorlar dünya yollarındaki Ford modellerinde kullanılıyor. Ford’un 2003 yılından beri en iyi motor ve aktarma organları fabrikası seçilen İnönü tesislerimizde üretilen Ford Cargo ve aktarma organları 65 ülkeye ihraç ediliyor’ dedi.
Ford projelerinde prototip üretim merkezi de olan İnönü fabrikasında üretilen 400 motor, seri üretime taşınmadan önce 5 kıtada, İngiltere, Amerika, Japonya, Avusturya, Güney Afrika, Tayland ve Arjantin başta olmak üzere Ford’un araç ve test merkezlerine gönderiliyor. Farklı yol ve iklim koşullarında denenen motorlar, geliştirme süreci tamamlanınca seri üretim bantlarına alınıyor. 1983 yılında üretime başlayan İnönü Fabrikası, günümüze kadar 122.652 adet Cargo kamyon, 700 bin adetten fazla motor üretti. Fabrikada her yıl, 55 bin adedi yeni nesil Duratorq dizel olmak üzere toplam 66 bin motor üretiliyor.

Yüzde 17 yakıt ekonomisi
Ford Transit’in, önden çekişli, arkadan itişli ve 4×4 versiyonlarında kullanılmak üzere geliştirilen, 2.2 lt hacimli, 5 silindirli Duratorq motorun gücü 100 ve 150 HP arasında değişiyor. 6 ileri manuel şanzımanla birlikte kullanılan motor, start-stop sistemi, 1600 bardan 1800 bara çıkartılan yüksek basınçlı yakıt sistemi, değişken geometrili turbo besleme başta olmak üzere teknolojik özelliklere sahip. Çevreci motor, bu sayede emisyon oranlarında yüzde 40 gibi önemli bir düşüş sağlayıp, eski versiyona kıyasla yüzde 17 daha az yakıt tüketiyor.

Toyota’nın en küçüğü 30.900 TL fiyatla satışta
Toyota’nın küçük şehir otomobil Yaris, 3. kez yenilenirken modaya uyup boyutları büyüdü. Boyu 100 mm artışla 3.85 metreye ulaşan Yaris, artık eskisinden daha çok kullanım alanı sunuyor. Yuvarlatılan hatları ve genişleyen farlarıyla daha modern bir görünüme kavuşturulan Yaris, 1.0 lt VVT-İ (69 HP), 1.33 lt VVT-i (99 HP) benzinli ve 1.4 D-4D (90 HP) dizel olmak üzere 3 farklı motor seçeneği ile ithal ediliyor. 1.0 lt benzinli motor, 5 ileri manuel şanzımanla satılırken, 1.33 lt motor, CVT teknolojisine sahip Multidrive S otomatik şanzımanla alınabiliyor. Kategorisinde ödül alan, 1.0 lt benzinli motorla,100 km’deki fabrika verisi yakıt tüketimi 5 lt olan Yaris, bu alanda sınıf liderliğine oynuyor.
Dört farklı donanım seviyesine sahip Yaris’te, gelişmiş güvenlik ve eğlence sistemleri de sunuluyor. Benzinli motorlarda 30.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan Yaris’in fiyatı, motor ve donanım seviyesine göre 48 bin 600 TL’ye kadar yükseliyor.

HİBRİT VERSİYON 2012’DE
Yaris’in hibrit motorlu versiyonunu önümüzdeki yıl ortasında Avrupa ile aynı anda ithal edeceklerini belirten Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş CEO’su Ali Haydar Bozkurt; ‘Sağladıkları yakıt ekonomisiyle hibrit modeller neredeyse her ülkede teşvik ediliyor. Komşumuz Suriye’de bile hibrit araçlara teşvik varken ne yazık ki bizde şu anda böyle bir uygulama yok. Buna rağmen önümüzdeki yıl ortasında hibrit motorlu Yaris’i de pazara sunacağız’ dedi.

Yüzde 17 yakıt ekonomisi
Ford Transit’in, önden çekişli, arkadan itişli ve 4×4 versiyonlarında kullanılmak üzere geliştirilen, 2.2 lt hacimli, 5 silindirli Duratorq motorun gücü 100 ve 150 HP arasında değişiyor. 6 ileri manuel şanzımanla birlikte kullanılan motor, start-stop sistemi, 1600 bardan 1800 bara çıkartılan yüksek basınçlı yakıt sistemi, değişken geometrili turbo besleme başta olmak üzere teknolojik özelliklere sahip. Çevreci motor, bu sayede emisyon oranlarında yüzde 40 gibi önemli bir düşüş sağlayıp, eski versiyona kıyasla yüzde 17 daha az yakıt tüketiyor.

Kendi küçük, üstlendiği görev büyük
Mercedes gibi, yüksek motor hacimli motorları ve lüks sınıftaki modelleriyle tanınan bir firma için de artık 1.6 lt motorlar çok önemli. Yeni ÖTV artışından etkilenmeyen C Serisi’yle ülkemizde önemli bir satış başarısı yakalan firma, yeni modeli B Serisi’nden de aynı başarıyı tekrarlamasını bekliyor.
Yenilenirken daha sportif bir görünüme sahip olması için çaba gösterilen B Serisi’nde yanlara doğru genişleyen farlar, dikkat çekici ızgara, geniş arka cam alanı ve büyütülmüş arka cam aracın pratikliğini gösteriyor.
Sınıfının en geniş otomobillerinden olan Mercedes B Serisi, yenilenirken bir önceki modele göre 50 mm daha alçaltılmış. İniş binişleri kolaylaştırmak için 86 mm azaltılan koltuk yüksekliği otomobili daha ergonomik hale getirmiş. Normalde 488 lt olan bagaj hacmi de 666 lt’ye kadar yükseltilebiliyor. Zengin, güvenlik, konfor ve eğlence donanımlarının sunulacağı B Serisi, bu alanda çıta yüksekliğini belirlemeye aday.

İKİ MOTOR SEÇENEĞİ
Yeni B 180’de kullanılan motor, 122 HP güç, 200 Nm tork üretirken, 100 km’deki tüketimi 5.9 lt’ye kadar iniyor. B 200 deyse aynı hacme sahip motorun 156 HP gücündeki versiyonu kullanılıyor.
Ailenin yeni dört silindirli dizel motorlarının ikisi de 1.8 lt hacmime sahip olduğu için bir üst ÖTV dilimine giriyor: B180 CDI BlueEfficiency ve B200 CDI BlueEfficiency modellerinde yer alan dizel motorların güçleriyse 109 HP ve 136 HP. Kasım ayında ithal edilecek araç, öncelikle B 180 ve B 180 CDI motor seçenekleri ve manuel şanzımanla piyasada olacak. Fiyatı 30 bin eurodan başlayacak modelde 7 kademeli otomatik şanzıman için 2012 Şubat’ı beklemek gerekecek.

Citroen’in küçük SUV’u C4 Aircross, 2012 sonunda gelecek
Citroen de hızla yükselen kompakt SUV pazarındaki yerini almaya hazırlanıyor. C4 platformu üzerine geliştirilen yeni SUV C4 Aircross, dizel ve benzinli motor seçenekleriyle önümüzdeki yılın son çeyreğinde Türkiye’de olacak. Citroen’in dünya pazarlarında en fazla satılan modellerinden olan C4 ailesi yeni bir üyeye kavuştu: C4 Aircross. Küçük SUV’lar sınıfında Fransız markanın temsilcisi olacak araç, şık tasarımı, benzinli ve dizel motorlarıyla iddialı gelecek. Uzunluğu 4.34 metre, genişliği 1.80 metre, yüksekliği de 1.63 metre olan araç, bu boyutlarıyla tam bir şehir aracı. 5 kişi için oturma alanı sunan aracın 442 lt olan bagaj hacmi de günümüz sedan otomobillerine yaklaşan bir değer.
Rakipleri gibi önden çekişli ve 4×4 çekiş sistemlerine sahip olacak araçta, benzinli ve dizel motor seçenekleri de sunulacak. Aracın başlangıç motoru ailenin diğer üyelerinden de tanıdığımız 1.6 lt hacimli (115 HP) benzinli motor olacak. Aynı hacimli dizel motor seçeneklerinin güçleriyse 110 ve 150 HP arasında değişecek.
Yeni araçta, geceleri LED ışıklarla aydınlatılan geniş panoromik tavan da bulunacak C4 Aircross, önümüzdeki yılın son çeyreğinde ithal edilecek.

Toyota Çin’de elektrikli oto üretecek
Toyota Çin’de üreteceği elektrikli otomobillerin satışına 2015 yılında başlayacağını açıkladı. Toyota’nın Çinli ortakları Guangzhou Automobile ve FAW Group ile birlikte gerçekleştirilecek üretim firmanın Japonya dışında bu alandaki ilk üretimi olacak. Şangay’da 689 milyon dolarlık AR-GE yatırımı yapan Toyota, merkezin 2013’te devreye gireceğini açıkladı. Dünyanın en büyük otomobil pazarı olma unvanına sahip alan Çin, 2020’ye kadar 14 milyar dolarlık elektrikli otomobil yatırımına ev sahipliği yapacak.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: