Türkiye otoda Avrupa’yı solladı büyümede tek rakibi ‘Çin’ kaldı

Türkiye otoda Avrupa’yı solladı büyümede tek rakibi ‘Çin’ kaldı

27 Eylül 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Krizin etkilerinden çok hızlı kurtulup dünyada Çin’den sonra en fazla büyüyen ülke olan Türkiye, bunun sonuçlarını otomotiv satışlarıyla net olarak ortaya koyuyor. Hemen hemen tüm dev otomotiv markaları Türkiye’yle ilgili ‘rekor’ açıklaması yaparken, son olarak Alman Audi’den ‘Dünyada Çin’den sonra en çok Türkiye’de büyüdük’ yorumu geldi.

KÜRESEL krizin etkilerini üzerinden en hızlı atıp, Çin’den sonra dünyada en iyi, Avrupa’da ise en fazla büyüyen ülke olan Türkiye, özellikle otomotiv sektöründe bunun sonuçlarını tüm dünyaya gösteriyor. Türkiye, hemen hemen her uluslararası otomotiv markasının özellikle Temmuz ve Ağustos aylarındaki performansıyla Avrupa’da en çok satış yaptığı ülkelerden biri olurken, büyüme hızında ise dünyayı arkasına alıp Çin’le yarışıyor. Otomotiv satışlarında 8 ayda yüzde 20’ye yakın büyüyen, Temmuz ve Ağustos’ta ise tarihi rekorlara imza atan Türkiye’ye ilişkin hemen hemen her gün bir uluslararası markadan ‘rekor’ açıklaması gelmeye başladı.
Bugün Avrupa’da satılan her 100 Chevrolet’den 13’ü Türkiye’de satılırken, Toyota satışlarında Avrupa 4’üncüsü Opel satışlarında ise Avrupa 5’incisi konumuna yükseldik. Fransız Peugeot’un dünyada pazar payını en çok artırdığı ülke Türkiye olurken, Citroen’in 50, BMW’nin ise 92 distribütörü arasında en üst sıraya yerleştik. Aynı BMW’nin Brezilya’dan sonra tüm dünyada satışlarının en çok artırdığı ikinci ülke konumuna yükselirken, son olarak Alman Audi’nin de en gözde ülkesi olduk.
8 ayda yıllık rekoru kırdı
Doğuş Otomotiv’in temsilciliğindeki Audi’nin Türkiye Genel Müdürü Gino Bottaro, 8 ayda satışlarını yüzde 57 oranında artırarak, lüks markanın Avrupa’daki en hızlı büyüyen pazarı olduklarını söyledi. 8 aylık veriler itibarıyla 6 bin 250 adetlik satışa ulaştıklarını belirten Bottaro, “Bu yıl gösterdiğimiz performansla rekor yılı olan 2009’ün tümünü geride bıraktık. 2010 yılını tarihi rekor olacak 10 bin adetle kapatmayı hedefliyoruz” dedi.
Çin’den yüzde 6 az büyüdük
Türkiye’de 8 ayda lüks sınıfın üzerinde büyüdüklerini hatırlatan Bottara, bu büyüme rakamıyla Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olduklarını belirtti. Bottaro, dünyada ise yüzde 63 büyüyen Çin’den sonra ikinci sıraya yerleştiklerini ifade etti. Bottaro, Türkiye’de özellikle bu yıl lüks sınıfta yaşanan hareketlilikle ilgili olarak şunları söyledi:
2011’de 11 bin adedi aşarız
“Bizim gibi Euro fiyatla satış yapan firmalar için düşük euro araçların fiyatının hep aynı seviyelerde kalmasını sağladı. Taşıt kredisi faizleri yüzde 1’lere indi. Kriz sonrasında tüketici güven endeksi artış trendine girdi. Tüm bu olumlu göstergeler, otomotiv pazarının büyümesine neden oldu. Yılbaşında kimse böyle bir satış beklemiyordu. Audi olarak biz daha fazla araç tedariği sağlayabilseydik, 10 binli satış rakamını çok daha rahat yakalayıp, aşabilirdik. 2011’de pazarın böyle devam etmesi halinde 11 bin adetleri bile geride bırakabiliriz.”Gençleri

A1’le kavrayıp Türkiye’de yılda 300-400 adet satacak

AUDI’nin kompakt lüks sınıfta yer alan yeni modeli A1, Türkiye’de 22 bin 500 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. A1 modeliyle gençleri ve daha once Audi satın alamamış müşteri kitlesini hedeflediklerini belirten Audi Türkiye Genel Müdürü Gino Bottaro, “Bu yıl 100 adet A1 satışı planlıyoruz. Araç tedariğinin artmasıyla 2011 yılında 300-400 adetlere ulaşırız” diye konuştu. Bottaro, A1’e rakip olarak MINI’yi gördüklerini, fiyat stratejisini de buna gore belirlediklerini sözlerine ekledi.
4 farklı motor seçeneği
A1, Türkiye’de ilk etapta 1.4 TFSI ve 1.6 TDI motor seçenekleriyle satılacak. 122 beygir güç üreten 1.4 TFSI motor A1’i 100 km/s’ye 8.9 saniyede ulaşmasını sağlıyor. Yedi ileri S tronic şanzıman ile eşleştirilen araç, 100 km’de 5.2 litre yakıt harcıyor. Audi, A1’deki 1.6 TDI motor ise iki versiyon halinde sunuyor. Daha güçlü versiyon 105 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. Bu versiyon beş ileri manuel şanzımana sahip. Otomobilin 100 km’de ortalama yakıt tüketimi 3.9 litre. 1.6 TDI’ın ikinci versiyonu önümüzdeki günlerde pazara sunulacak. Araç, 90 beygir güç üreten motorla donatılmış. A1’in önümüzdeki günlerde 86 beygir gücünde 1.2 litre TFSI motor seçeneğini de satışa sunulacak.
A1’in dış tasarımın en dikkat çeken özelliği, sürücünün kendi kişisel tarzına göre araçta farklılıklar uygulayabilmesi. A1’deki bilgi-eğlence ve multimedya sistemleri doğrudan lüks sınıftan geliyor. Otomobilde MMI navigasyon plus sistemi bulunuyor.

Krizi bitiren otomotiv, Paris’te şova çıkacak

2 yılda bir Frankfurt Otomobil Fuarı’yla dönüşümlü olarak gerçekleşen Paris Otomobil Fuarı kapılarını açmaya hazırlanıyor. İlk olarak 1898 yılında ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan ve o günden bu yana otomotiv dünyasının en önemli fuarlarından biri olan Paris, 2-17 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. 30 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında basın mensupları için açılacak olan fuarda 50’den fazla yeni modelin dünya tanıtımı gerçekleştirilecek. 2008 yılında yaklaşık 1.5 milyon kişi tarafından ziyaret edilen fuara bu yıl da benzer sayıda otomobil meraklısının katılması bekleniyor. Otomotiv sektörünün krizin etkilerinden tamamen kurtulduğunu ortaya koyan ilk fuar olmasıyla öne çıkan Paris’te yine pek çok üreticinin elektrikli ve hibrit prototipi sergilenecek.

Chevrolet’den atak

Paris fuarında 4 yeni modelle katılan Chevrolet, Aveo HB, Cruze HB, Orlando ve Captiva modellerini ilk kez sergileyecek. Chevrolet’nin en iddialı modeli Cruze’un hatchback versiyonu 1.3 litrelik dizel motor seçeneğine de sahip olacak.

Peugeot EX-1

Fransız üretici Peugeot’nun yeni tasarım yüzünü temsil eden EX-1 konsepti aynı zamanda gelecekte üretilmesi planlanan elektrikli spor otomobil hakkında da fikir veriyor. EX-1’de yer alan çift elektrik motor araca 340 beygirlik güç kazandırıyor. Peugeot ayrıca 407 modelinin yerini alacak olan 508’i de fuarla birlikte tanıtacak.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: