Volvo Elektrikli Otomobil Pili Üretmek İçin Northvolt ile Ortak Oldu!

Volvo Elektrikli Otomobil Pili Üretmek İçin Northvolt ile Ortak Oldu!

22 Haziran 2021 0 Yazar: ElektrikliOto

Sürdürülebilir gelecek ve sıfır emisyon hedefinin peşinden koşan Volvo, Avrupa’da batarya (pil) üretim tesisi kurmayı hedefliyor.

Volvo’nun Northvolt ile ortak girişimi aracılığıyla geliştirilen pil hücrelerini kullanan ilk otomobil, XC60’ın elektrikli halefi olacak. Aynı zamanda, Polester markasında da bu pillere yer verilecek.

Volvo ve Northvolt, 2022’de faaliyete geçmek üzere İsveç’te bir Ar-Ge merkezi kurmayı ve 2026’da Avrupa’da yılda 50 gigawatt saate (GWh) kadar üretim yapma potansiyeli olan bir gigafabrika kurmayı hedefliyor.

Volvo CEO’su Hakan Samuelsson Pazartesi günü yaptığı açıklamada; ‘Northvolt ile yakın çalışmak, şirket içi geliştirme yeteneklerimizi güçlendirmemize de olanak sağlayacak.’ Dedi.

Polestar için, Avrupa’daki büyüme hedeflerini daha da artırıyor ve 2030 yılına kadar gerçekten iklim nötr bir araç yaratmayı hedefleyen Polestar 0 projesine bağlılığının altını çizen Volvo, bu on yılın ortasına kadar yüzde 50 saf EV satmayı hedefliyor ve 2030 yılına kadar sadece tam elektrikli otomobiller satmayı hedefliyor.

Volvo, XC60 modelinin elektrikli halefinin ortak girişim aracılığıyla geliştirilen pil hücrelerini kullanan ilk otomobil olacağını söyledi.
NORTHVOLT, VOLVO’NUN ÖZEL ÜRETİM ORTAĞI OLACAK

Volvo’nun baş teknoloji sorumlusu Henrik Green, Northvolt ile şirket içinde yeni nesil pil hücresi teknolojisini geliştirmenin, otomobil üreticisinin özellikle Volvo ve Polestar sürücüleri için piller tasarlamasına olanak sağlayacağını söyledi.

Gigafactory temiz enerji ile güçlendirilecek ve yaklaşık 3.000 kişiyi istihdam etmesi bekleniyor. Volvo, tesisin konumuna henüz karar verilmediğini belirtti.

Northvolt, İsveç’in kuzeyinde inşa ettiği fabrikanın kapasitesini artırmak için bu ay 2,75 milyar dolarlık öz kaynak topladı ve Volvo, 2024’ten itibaren bu pil fabrikasından pil hücreleri tedarik etmeyi planlıyor.

Volkswagen, Northvolt’un en büyük hissedarı ve pil üreticisi BMW ve Scania gibi şirketlerden milyarlarca dolarlık sözleşmeler de kazandı.

Otomobil üreticileri gezegeni ısıtan karbon emisyonlarını azaltmak için elektriğe geçtiğinden, pil üreticileri talebe yetişmek için çabalıyor. Volvo, 30 Haziran’daki teknoloji gününde gelecekteki teknoloji yol haritası hakkında daha fazla ayrıntı açıklayacağını söyledi.

Kaynak: https://www.haber365.com.tr/volvo-elektrikli-otomobil-pili-uretmek-icin-northvolt-ile-ortak-oldu-h262183

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: