Yakıt hücresi teknolojisini BMW’ye lisanslayacak

Yakıt hücresi teknolojisini BMW’ye lisanslayacak

23 Ocak 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

Nikkei’nin haberine göre, Toyota yakıt hücreli araç teknolojisini BMW’ye lisanslamak için anlaşma imzalamak üzere.

Günlük iş gazetesi perşembe günü resmi olarak açıklanması beklenen anlaşma kapsamında Toyota’nın dünyanın en büyük üst seviye otomobil yapımcısına güç aktarım sistemi ve hidrojen depolama teknolojisini sağlayacağını belirtti.

Nikkei BMW’nin bu teknolojiyi kullanarak 2015’e kadar bir prototip araç yapmayı ve 2020 yılında bir otomobil piyasaya sürmeyi planladığını kaydetti.

Yakıt hücreleri bir yakıtı (genellikle hidrojen) elektriğe çeviriyor, sonra bu elektrik otomobillere ve kamyonlara güç sağlamak için kullanılabiliyor.

Yakıt hücreli araçlar tek bir yüklemeyle pilli elektrikli araçlara göre beş kat daha fazla mesafe kat edebiliyor ve elektrikli araçların pilini şarj etmek 8 saat civarı sürerken, depoyu hidrojenle doldurmak sadece birkaç dakika sürüyor.

Günlük gazete, Daimler, General Motors, Nissan, Honda ve Hyundai gibi rakip şirketlerin hepsinin yakıt hücreli araçlar geliştirmek için rekabet ettiklerini belirtti.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25416229/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: