PSA’nın hava ile çalışan aracı

PSA’nın hava ile çalışan aracı

23 Ocak 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

PSA Peugeot Citroen yeni benzinli-sıkıştırılmış havalı hibrit güç aktarım sisteminin ve yeni modüler platformunun ayrıntılarını açıkladı.

Hybrid Air adını taşıyan hibrit sistem geleneksel bir benzinli motor ve otomatik şanzıman ile gücünü sıkıştırılmış havadan alan bir hidrolik pompa ve motoru bir araya getiriyor.

Son model bir Citroen C3 üzerinde gösterilen tertibatta motor, şanzıman, pompa ve motor, aracın ön kısmında motor bölmesinde bulunuyor, sıkıştırılmış hava ise ön koltukların arasında uzanan bir tankta depolanıyor.

Hybrid Air sistemi sıfır emisyonlu ‘hava’ modunda çalışabiliyor. Bu modda sıkıştırılmış hava gücüyle tahrik edilen hidrolik motor, şanzımanı ve dolayısıyla ön tekerlekleri döndürüyor. Araç ayrıca sadece ‘benzinli’ modunda ve kombine ‘benzinli-havalı’ modunda çalışabiliyor.

Mevcut benzinli-elektrikli hibritlerde olduğu gibi bu araçta da güç aktarım sistemi elektronik olarak kontrol ediliyor ve sürüş koşullarına en uygun güç kaynağı otomatikman seçiliyor. Sıkıştırılmış hava yavaşlama veya frenleme sırasında hidrolik pompayla yeniden dolduruluyor.

Benzinli-sıkıştırılmış havalı hibrit sistemi ilk olarak 2016’da B segmenti bir otomobilde kullanılacak.

Güç aktarım sistemi son model bir Peugeot 208 veya Citroen C3’te kullanıldığında 100 kilometrede 2,9 litre yakıt tüketiyor ve kilometrede 69 gram CO2 emisyonu oluşturuyor.
PSA’nın benzinli-havalı hibrit teknolojisi

PSA, Peugeot Citroen Hybrid 70 km/s’nin altındaki hızlarda yüzde 60 ila 80 oranında hava sisteminin otomobile güç sağlaması sayesinde, güç aktarım sisteminin şehir koşullarında geleneksel bir benzinli motora göre yüzde 45 daha iyi yakıt ekonomisi sağladığını söyledi.

Şirket ayrıca Hybrid Air sisteminin aracın menzilini yüzde 90’a kadar arttırabildiğini ve genel yakıt tüketimini de yüzde 35 civarı azalttığını belirtti.

PSA Hybrid Air teknolojisini Peugeot 208 ve Citroen C3 gibi B segmenti araçlarda 82 bg’lik bir benzinli motorla, Peugeot 308 ve Citroen C4 gibi C segmenti araçlarda da 110 bg’lik bir benzinli motorla kullanmayı düşünüyor.

PSA’nın benzinli-havalı hibrit teknolojisi

Yeni teknolojinin geliştirilmesi şirketin 100 kilometrede 2 litre benzin harcayan bir otomobil geliştirme ve 2020 itibariyle satışa sunma hedefine ulaşması için önemli bir adım teşkil ediyor.

PSA Peugeot Citroen aynı zamanda yeni EMP2 platformunu da gösterdi.

Açılımı Efficient Modular Platform 2 (Verimli Modüler Platform 2) olan ve VW Grubu’nun yeni MQB platformuna benzeyen yeni platform, hatchback, sedan, coupe, üstü açılır, steyşın, MPV ve SUV gövde tarzları için kullanılabiliyor.

C ve D segmenti platformun PSA’nın otomobillerinin yaklaşık yüzde 50’si için kullanılması planlanıyor, ama platformu temel alacak ilk araçlar yeni Citroen C4 Picasso ve Peugeot 308 olacak.

PSA yeni EMP2’nin yerine geçtiği platformdan 70 kilograma kadar daha hafif olduğunu ve CO2 emisyonlarını yüzde 22’ye kadar azaltılmasını sağlayacağını söylüyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: