9 bin dolara elektrikli araç

9 bin dolara elektrikli araç

27 Mayıs 2012 1 Yazar: ElektrikliOto

Hacettepe Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinden oluşan ekip, elektrikli araç geliştirdi. HUGO adı verilen 180 kiloluk aracın test sürüşünü ATO Başkanı Salih Bezci yaptı. Araç 9 bin dolara mal oldu.

ANKARA Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Hacettepe Üniversitesi’nde geliştirilen ultra hafif elektrikli araç HUGO’nun tanıtım toplantısına katıldı. Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Engin Tanık, Dr. Volkan Parlaktaş ve öğrencilerinden oluşan 20 kişilik ekip tarafından geliştirilen araç, Armada Alışveriş Merkezi’nde tanıtıldı. Tek kişilik araca binerek kısa bir deneme sürüşü gerçekleştiren Bezci, sürüşün ardından aracı geliştiren ekip adına Tanık’a teşekkür etti.

Teknolojinin de başkenti

Ankara’nın üniversiteleri ve teknokentleriyle teknolojinin de başkenti olduğunu belirten Bezci, kentin bu potansiyelinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Gelişmiş ülke olabilmenin önkoşullarından birinin teknoloji geliştirmek ve üretmek olduğuna dikkat çeken Bezci, şunları söyledi:
“Ülke olarak yüksek teknolojik ürünleri sürekli dışardan satın alarak ilerlememiz mümkün olamaz. Gelişmek ve ihracatımızı arttırmak istiyorsak, yüksek teknolojik ürün üretmeliyiz. Yüksek teknoloji üretmek için de üniversite-sanayi işbirliğini önemsememiz gerekiyor.”

9 bin dolar maliyet

HUGO hakkında bilgi veren proje lideri Dr. Engin Tanık ise, fosil yakıtların ömrü azaldıkça ve fiyatları arttıkça elektrikli araçlara duyulan talebin artacağını söyledi. HUGO’yu akademisyenler ve öğrencilerden oluşan 20 kişilik bir ekibin geliştirdiğini anlatan Tanık, 180 kilo ağırlığındaki bu aracın her bir parçasının tamamen öğrencilerle birlikte tasarlanarak üretildiğini kaydetti. Tanık, prototipin 9 bin dolara mal olduğunu ifade etti.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: