Hibrit otomobiller şov yaptı

Hibrit otomobiller şov yaptı

23 Eylül 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Otomobil sektörünün en büyük fuarı olan Frankfurt Otomobil Fuarı ziyaretçilere kapılarını açarken elektrikli ve az yakıtlı yüksek performans sergileyen araçlar yoğun ilgi gördü.

Bu yıl 64. kez düzenlenen ve 25 Eylül tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak olan fuara rekor bir katılım bekleniyor. Özellikle otomotiv sektöründe yaşanan kriz sebebiyle fuarda; az yakıtla yüksek performans sergileyen lüks otomobillerle elektrikli araçların çoğunlukta olduğu göze çarptı. 200’e yakın yeni modelin görücüye çıktığı fuarda otomobil devlerinin muhteşem stantları dikkatlerden kaçmadı. Fuarda, Toyota, çevreci teknolojilerin öncüsü Prius’un başarısının verdiği güç ile Prius Ailesi’nin dünya prömiyerini gerçekleştirdi. 2012 yılında pazara sunulması planlanan Prius Plug-in Hybrid, Prius ve 3.nesil Prius’taki yeniliklerle en ileri hibrid teknolojisine sahip tam bir model gamını ilk defa sunuyor.

Mercedes tamamen yenilenen B-Serisi, yeni Cabrio SLS ve Viano’nun süper lüks Vision Pearl konsepti fuarda otomobil severlerin beğenisine sundu. BMW Yeni 3-Serisi’nin yanı sıra ön tanıtımı daha önce yapılan elektrikli i3 ve i8 modelleri fuarda yer alıyor. Hyundai, i30’un yenilenmiş halini fuarda tanıtıyor. İkinci nesil i30, markanın Almanya’daki araştırma merkezinde geliştirildi.

BMW’nin i8 modeli hakkında bilgi veren BMW’nin stand temsilcisi Jones Dow daha sportif olarak nitelendirdiği i8 modelinin 2013 yılının başından itibaren satışa sunulacağını belirtti. Günümüzün rekabet ortamında hibrid araçlarına duyulan ilginin büyük olduğunu söyleyen Dow “Frankfurt’a iki farklı aracımızı tanıtmak için geldik. Yakıt tüketimi elektrik olan hibrid aracımız i3 ve i8 olan spor modelimizle bu yıl Frankfurt’ta katılıyoruz. Tanıtımını yaptığımız iki aracımız gerek iç gerekse dış dizayn olarak diğer üretimlerden farklı olarak tasarlandı.” dedi.

Daimler Chrysler’in bir rakip olmadığını söyleyen Renault-Nissan CEO’su Carlos Ghosn ise her iki markanın da potansiyel alıcı kitlesi olduğunu belirtti. Ghosn Infiniti’nin Japonya’da imal edilmesi hakkında ise Japonya’nın para birimin diğer önemli para birimleri ile karşılaştırıldığında, altında kalacağını bu yüzden de Japonya’da Infiniti üretimi olasılığının çok düşük ve zor olduğunu ifade etti. Ayrıca Ghosn yeni ihracat pazarlarının, satışa sunulan araçları pahalı kılacağı için tüketicilerin zorluk çekebileceğini ifade etti.
Hafta içi 13, hafta sonu 15 Avro’ya gezilebilen fuarın bu yılki sloganı ise “Gelecek standart olacak”.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: