Elektrikli otomobillerde akü devrimi

Elektrikli otomobillerde akü devrimi

14 Kasım 2015 0 Yazar: ElektrikliOto

Almanya’nın Dresden kentinde bir Macar fizikçi elektrikli otomobillerde yeni bir akü üzerinde çalışıyor.

Andras Kovacs, Broadbit Genel Müdürü:
“Geleceğin otomobillerinin sodyum bazlı akülerle çalışmasını istiyoruz. Şu andaki akülerle karşılaştırıldığında bizim sodyum akümüzün iki kat daha fazla enerjisi olacak. Alternatif olarak daha hızlı şarj olabilecek. Elektrikli otomobiller belki de beş dakika içinde şarj edilebilecek.”

Julián López Gómez, euronews:
“Peki özelde tuzdan yapılan otomobil aküsünün arkasındaki teknik zorluklar ne?

Andras, halihazırdaki Li-ion akülerden çok daha güçlü, güvenilir, uzun ömürlü ve ucuz aküyü üretmek için çalışıyor: “Akünün elektrotları iki adımda üretiliyor. Bir yanda metalik sodyumdan anotlar geliştirdik. Bu aslında ilk metalik sodyum temelli akü. Diğer yandan özel bir teknikle katotları hazırladık. Kimyasal olarak işlenmiş katotların kuruması 3 gün sürüyor. Bu teknolojiyle elektrotlar kuru halde üretilmekte ve bu ürün daha hızlı olabiliyor.”

Avrupa’da geliştirilen yeni ürünler ve icatlar her yıl yapılan İnovasyon Radar Ödülü’nün sahibi oluyor.

Andras, geliştirdiği düşünceyle o isimler arasına girmeyi başardı.

Stavriana A. Kofteros, İnovasyon Radar Ödülü juri üyesi:
“Bir devrime başlamak için, büyük bir yenilik yapmak için kimsenin, hiçbir şeyin durduramayacağı büyük bir vizyona sahip olmalısınız. Sadece zaten var olan şeylerde küçük değişiklikler yapmaya odaklanamayız. Büyük yenilik, piyasayı değiştirebilmeli. Bu yüzden büyük enerjiye, büyük tutkuya sahip yenilikçiye ihtiyaç var.”

Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle hayata geçirilen İnovasyon Radar Ödülü, araştırmacılara ürünlerini tanıtma ve potansiyellerini gerçekleştirme fırsatı sunuyor.

Roberto Viola, Avrupa Komisyonu DG Connect Genel Müdür yardımcısı:
“Bu ödül gerekli, çünkü mükemmellik ödüllendirilmeli. Hayaller ödüllendirilmeyi hak ediyor. Biz de bu şekilde çalışmalıyız. Genç araştırmacıların önünde bazı zorluklar var.”

Fikirlere ihtiyacınız var, çünkü fikirler olmadan çok fazla ilerleyemezsiniz. Fakat aynı zamanda potansiyel piyasaya ihtiyacınız var. Bunlar olmadan hiçbir yere gidemezsiniz. Yenilik söz konusu olduğunda bu ikisi el ele olmalı.”

Andras’ın da diğer Avrupalı yenilikçiler gibi gideceği daha çok yol var: “Bizim laboratuvar araştırmamız bitti. Şu anda pilot üretim tesisi inşa ediyoruz. Bu da gelecek yıl hazır olur. Piyasaya sunmak üzere 2-3 yıl içinde bunun üretimine başlamayı umuyoruz. Böylece bizim icadımız her türlü elektrikli araçta hatta uçaklarda bile kullanılabilecek. Bunun başlaması yatırımcının işimizle ilgilenmesine bağlı.”

Not:
www.broadbit.com
https://ec.europa.eu/digital-agenda/en/innovation-radar

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: