Nissan, elektrikli otomobil satışlarında gelişen ülkeleri hedefliyor

Nissan, elektrikli otomobil satışlarında gelişen ülkeleri hedefliyor

28 Mart 2014 0 Yazar: ElektrikliOto

Kore’de düzenlenen etkinlikte Nisan en fazla satan Leaf aracını da sergiledi. Otomobil üreticisi 2010’da pazara sunmasından bu yana global çapta 100 binden fazla Leaf sattı.

Nisan’ın global elektrik araç birimi başkan yardımcısı Billy Hayes, fosil yakın alternatifleri arayışına giren ülke sayısının artması nedeniyle Nissan Motor’un daha önce düşünülenden daha fazla elektrikli otomobil satabileceğini belirtti.

Kore hükümetinin Jeju adasında organize ettiği elektrikli araç etkinliğinde verdiği bir röportajda Hayes, “Yeni hedefimize ulaşabileceğimize inanmamıza neden olacak tüm sebepler mevcut. Bu hedefe 2020’den önce ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Kore’de düzenlenen etkinlikte Nisan en fazla satan Leaf aracını da sergiledi. Otomobil üreticisi 2010’da pazara sunmasından bu yana global çapta 100 binden fazla Leaf sattı.

Bayerische Motoren Werke, BMW, General Motors ve Renault gibi diğer otomobil üreticileri de son elektrikli otomobil modellerini görücüye çıkardı. Nisan’ın Leaf modelini bu yılın ikinci yarısında Kore’de satışa sunması bekleniyor.

Hayes açıklamasının devamında, “Elektrikli otomobillerin (EV) en güzel yanı insanların bu araçtan bir kez aldıktan sonra [içten yanmalı motora sahip] bir araca geri dönmek istememesi. O kadar hızlı yayılıyor ki hedefimize daha hızlı ulaşabiliriz.” dedi.

Fransız otomobil üreticisi Renault’un da CEO’su olan Nisan’ın CEO’su Carlos Ghosn geçen ay yaptığı açıklamada yanmalı motorlu otomobillerden daha kısa mesafe kat etmeleri, ikmal istasyonlarının az olması ve nispeten yüksek fiyatlar nedeniyle müşterilerden şikayetler geldiğini bu nedenle 1,5 milyon elektriklikli otomobil satış hedefine ulaşma süresini dört yıl uzatarak 2020’ye çıkardıklarını belirtmişti.

Yine de dünya genelinde daha sert emisyon standartları getirilmesi nedeniyle yeşil otomobil pazarının büyük bir potansiyelinin olduğunu söyleyen Hayes, “Gittikçe daha fazla hükümetin EV tartışmalarına dahil olduğunu görüyoruz. Bu cesaret verici” dedi.

Nisan’ın global Leaf başkanı şirketin elektrikli araç büyümesi konusunda ABD ve Kanada gibi geleneksel olarak güçlü olduğu ülkeler haricinde gelişen ülkelere de odaklandığını söyledi. Hayes, “Adlarını veremeyiz ancak Asya ve Güney Amerika’da birkaç ülke ile görüşmeler yürütüyoruz.” dedi.

Şubat ayında Nisan’ın Himalaya krallığı Bhutan’a batarya ile çalışan Leaf otomobillerini sağlayabileceği sinyalini veren CEO Ghosn bu pazara girmek için Renault’un da Çin’de elektrikli otomobil üretmeyi planladığını belirtti. Renault, Japon şirketi Nissan’ın yüzde 40’ından fazlasına sahip.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: