Erdoğan’ın test ettiği elektrikli araç satışa çıktı

Erdoğan’ın test ettiği elektrikli araç satışa çıktı

06 Şubat 2013 2 Yazar: ElektrikliOto

Teknolojisi ve üretimi Derindere Motorlu Araçlar’a ait elektrikli araçlar satış ve kiralamaya sunuldu. Aracın en önemli parçası olan elektronik beyin üniteleri ve buna ait yazılımları tamamen DMA tarafından geliştirilen elektrikli araçlar, tek şarj ile yaklaşık 280 kilometre yol yapabiliyor.

Derindere Motorlu Araçlar tarafından hayata geçirilen elektrikli otomobillerin basın lansmanı ve ilk test sürüşleri, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye’nin ilk ve tek Tip Onay Belgesi’ni alan DMA teknolojisine sahip elektrikli araçlar, tek şarj ile yaklaşık 280 kilometre yol kat edebilecek. Şehir şebekesinin her yerinden temin edilebilen 220 volt kaynak ile yaklaşık 8 saatte tam olarak şarj edilebilen elektrikli araçlar için isteğe bağlı olarak ülke genelinde kurulmuş ve sayıları her geçen gün artan Avrupa Standardı tip 2 şarj istasyonlarından da faydalanılabilecek.

Tüketicilere ve şirketlere hem kiralama hem de satın alma alternatifleriyle sunulan elektrikli araçların satış fiyatı 120 bin lira, operasyonel filo kiralama fiyatları ise aylık 900 avro seviyesinde olacak.

”Satamasak da bu işin devamını getireceğiz”

DMA Kurucu Ortağı Özkan Derindere, toplantıda yaptığı konuşmada, elektrikli araçların geleceğine inandıklarını ve bu konuya yatırım yapma kararı aldıklarını söyledi.

Proje için gereken finansmanı tamamen kendi özkaynaklarından karşıladıklarını belirten Derindere, ”DMA olarak kısa vadede, binek ve hafif ticari araçlara DMA teknolojisi uygulayarak, onları yüzde 100 elektrikle çalışan araçlar haline getirerek pazara sunmayı hedefliyoruz. Orta vadede hız ve hacim kazanmak için, sınırlı sayıda modele yoğunlaşacağız. Projemizin uzun vadeli hedefi ise yüksek bir yatırım hedefi ile DMA markalı ürünler üretmek ve pazarda önemli bir oyuncu olmaktır” dedi.

Bugün itibariyle aylık 100, yıllık ise 1.200 adetlik bir kapasiteye sahip olduklarını ifade eden Derindere, ”Motor ve batarya dışarıdan geliyor. Ama arabanın en önemli parçası olan beyin üniteleri tamamen bizim tarafımızdan geliştirildi. Parça aldığımız bütün firmalarla, ürettikleri komponentleri Türkiye’de üretmek konusunda yatırım yapmak için ön protokoller imzaladık. İleride bunları yerli olarak üretmek hedefindeyiz” diye konuştu.

Elektrikli araçların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da denendiğini aktaran Derindere, devletin konuya olan duyarlılığından son derece memnun olduklarını, bu yaklaşımın başta kendilerinde olmak üzere, tüm girişimci ve yatırımcılarda büyük moral etkisi yarattığını belirtti.

Derindere, herhangi bir ortak arayışı içerisinde olmadıklarını, ancak projenin verimliliği ve gelişimi açısından fayda sağlayacağına inandıkları bir teklif olursa bunu değerlendirebileceklerini ifade etti.

Elektrikli araçları her yerde şarj edebilecek şekilde tasarladıklarını anlatan Derindere, ikinci el araçları elektrikli araca dönüştürmenin maliyet açısından çok da mantıklı olmadığını söyledi.

Özkan Derindere, ”Satamasak da bu işin devamını getireceğiz” dedi.

Elektronik beyin ünitelerini ve yazılımlarını DMA mühendisleri geliştirdi

Projenin mühendislik çalışmalarını üstlenen DMA Kurucu Ortağı Önder Yol da elektrikli araçların tasarruflu ve çevreci özellikleriyle ön plana çıktığını söyledi.

Araçların en önemli parçası olarak kabul edilen elektronik beyin ünitelerinin ve buna ait yazılımların tamamen DMA mühendisleri tarafından geliştirildiğine işaret eden Yol, araçların üretim sürecine ilişkin olarak şunları kaydetti:

”Bu araçlar yaklaşık 13 aylık bir test ve izin sürecinden sonra satışa sunuluyor. Üretilen ilk araçlar, gerçek yol koşullarında yaklaşık 500 bin kilometrenin üzerinde test edildi. 40 kilovatsaat (kWs) Lityum bazlı bataryaları ve 62 kilovat (kW) sürekli güç üretme kapasiteli elektrik motoruyla 225-325 Newtonmetre (Nm) tork değer aralığında yüksek bir performans sunan DMA teknolojisini, 3 yıl ve 100 bin kilometre DMA garantisi ile kullanıma sunuyoruz.”

”İhracat da olacağını düşünüyoruz”

DMA Ar-Ge ve Üretim Direktörü Alper Baykut ise araçların sürekli olarak kullanıcısını bilgilendiren multimedya sistemine ve uzaktan erişim teknolojisine sahip olduğunu belirtti.

Baykut, ”Kullanılan DMA Multimedya Sistemi, arayüzü sayesinde sürücü ve yolcularını sürekli bilgilendirerek, aracın şarj, hız ve kullanım durumuna ilişkin birçok veriyi anlık olarak aktarıyor ve sürüş güvenliğini artırıyor” dedi.

DMA’nın Turkcell ile gerçekleştirdiği teknolojik işbirliğine de değinen Baykut, sadece elektrikli araçlara özel olarak geliştirilen DMA Bilgilendirme Servisi ile kullanıcıların DMA teknolojisine sahip araçlarıyla ilgili birçok veriye IOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar üzerinden diledikleri zaman ve yerden erişebileceklerini, anlık olarak araçları ile ilgili şarj durumu, menzil, kalan şarj süresi gibi birçok veriyi online takip edebileceklerini söyledi.

Baykut, şu anda Türkiye için planlanan proje çerçevesinde elektrikli araçların ihracatının da yapılabileceğini düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Toplantının ardından basın mensupları ve katılımcılar tanıtımı yapılan elektrikli araçların test sürüşünü gerçekleştirdi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: