Yerli elektrikli spor otomobil Etox geliyor!

Yerli elektrikli spor otomobil Etox geliyor!

29 Ocak 2013 4 Yazar: ElektrikliOto

Yerli spor otomobil Etox’u üreten Ercan Malkoç, Başbakan Erdoğan’a verdiği sözü tuttu ve ODTÜ ile birlikte Etox’un elektrikli modelini geliştirdi.

Bundan 6 yıl önce yerli spor otomobil Etox’u üreten Ercan Malkoç, Başbakan Erdoğan’a verdiği sözü tuttu ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile birlikte Etox’un elektrikli modelini geliştirdi.

Başbakan Erdoğan’ın önerisi üzerine elektrikli otoya yönelen firma yetkilileri Ankara İstanbul arası 5-6 TL’ye gidebilen yerli elektrikli otomobil modelini geliştirdi. Du şarj ile 180 kilometre yol gidebilen Etox, saatte 170 kilometre hıza ulaşabiliyor..

7

Malkoç, yaptığı açıklamada, ilk Etox’u ürettikten sonra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kırşehir’de bir toplantıda karşılaştıklarını ve Erdoğan’ın Etox ile çok ilgilendiğini söyledi.

1

Malkoç, şöyle devam etti:

”Bize, fosil yakıtlı araçlarla zaman kaybetmememizi öneren Sayın Başbakanımız, (Bu konuda dünyadan çok geriyiz. Bunun yerine elektrikli otomobile yönelin) dedi. Elektrikli otomobil çalışmalarını yeni başladığını, bunun Türkiye’nin otomobil sektöründe dünyayı yakalayabilmesi için önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Biz de bunun üzerine Sayın Başbakanımıza, elektrikli otomobil yapmaya söz verdik.”

2

BAŞBAKAN’IN SÖZLERİ BENİ KAMÇILADI

Başbakan Erdoğan’ın, sözlerinin kendilerini kamçıladığını anlatan Malkoç, hemen çalışmalara başladıklarını ifade etti. Bu süreç içerisinde, yerli elektrikli motor ve batarya üretmeleri için iki ayrı firmayla anlaştıklarını belirten Malkoç, yerli elektrikli motor çalışmalarının son aşamaya geldiğini, çok kısa bir süre içinde tamamlanacağını bildirdi.

5

Daha sonra, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın San-Tez Projesi kapsamında ODTÜ ile elektrikli otomobilin geliştirilmesi çalışmalarına başladıklarını belirten Malkoç, 20 aylık bir çalışmanın ardından elektrikli Etox’u ürettiklerini kaydetti.

Elektrikli Etox’u, iç piyasaya sipariş yöntemiyle yapmayı planladıklarını ifade eden Malkoç, ”Başbakanımıza verdiğimiz sözü yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: