İlk Türk elektrikli otomobil ETOX-4 Ankara’dan

İlk Türk elektrikli otomobil ETOX-4 Ankara’dan

28 Mart 2014 2 Yazar: ElektrikliOto

İlk Türk elektrikli otomobil ETOX-4 Ankara’dan

Ankara Sanayi Odası Yönetim Başkanı Nurettin Özdebir, İlk Türk elektrikli otomobili üreten ERTEX–Malkoçlar Otomotiv San. Tic. AŞ Sahibi Ercan Malkoç ve Mühendis Özer Aslan Ankara Valisi Alâaddin Yüksel’i ziyaret ettiler.

ARSLAN 3 PROTOTİP OTOMOBİL ÜRETTİK

Tip Onay Belgesi bulunan ilk Türk Otomobilinin üretim süreci hakkında Vali Yüksel’e bilgi veren Firmanın Ar-Ge ve Mühendislik Müdürü Özer Arslan, aracın test sürecinde olduğunu belirterek, şirketin 2006 yılından bu yana otomobil üretimi konusunda çalışmalar yaptığını söyledi. Otomobilin üretiminde eski teknoloji kullanmadıklarını dile getiren Arslan, aracın lityum batarya ve elektrik motoru dışındaki unsurlarının tamamen yerli olduğuna dikkati çekti. Özer, son birkaç yıllık dönemde yeni üretilen aracın dışında ikisi dizel biri elektrikli olmak üzere 3 prototip otomobil daha ürettiklerini dile getirdi.

4 aracın da çalışır durumda olduğunu ve binlerce kilometre yol kat ettiğini dile getiren Arslan, “Yaptığımız çalışmalardan anladık ki son ürettiğimiz araç, şehir içi kullanıma uygun bir araç olacak” dedi. KOBİ düzeyinde de otomobil üretebileceğini kanıtladıklarını ifade eden Arslan, ürettikleri otomobilin ticari amaçlı kullanılabileceğini söyledi.

ilk elektrikli otomobil1ARSLAN, 4 YILLIR BİR PROJENİN ÜRÜNÜ

TÜBİTAK’ın motoru ve lityum bataryası dâhil elektrikli araç üretimi konusunda proje destekleri olduğunu belirten Arslan, kendilerinin de bu destekler için başvurduklarını ve Tübitak Kamag Dairesi’nin Milli Elektrikli Araç geliştirme, Prototip Üretim ve Tip/ Onay testleri için 100.000.000 TL Hibe Arge Desteği vereceğini söyledi. Arslan, “Bu kapsamda aracın önemli bileşenlerinden Lithium Aküler, Elektrik Motoru Sürücü ve Araç Sistemi de Milli olarak geliştirilecektir. Zaten bu 4 yıllık bir projedir. Bu projenin sonunda; Türkiye’nin milli aküsü, milli elektrik motoru ve araç yazılım sistemleri olacak” dedi. Arslan, otomobilin gerek gürültü gerekse sürüm üretimi konusunda çevreye duyarlı olduğunu ve şasi bölümünde alüminyum malzeme kullandıklarını sözlerine ekledi.

ilk elektrikli otomobilYÜKSEL, ALTERNATİF KAYNAKLAR AYÖNELMELİYİZ

Test sürüşü öncesi, sürdürülebilir rekabet gücünü artırmak için bu tür projelerin geliştirilmesi hususunda duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yüksel, akıllı devletlerin enerji kaynaklarının yönetimi ve enerji çeşitliliği konusunda arayışlar içerisinde olduğunu belirterek “Türkiye olarak yakaladığımız ivmeyi daha da geliştirebilmek için alternatif kaynaklara yönelmemiz gerekiyor. İlk Türk elektrikli otomobilinin Ankara’da üretilmesi girişimi beni fevkalade heyecanlandırıyor. Milli otomobilini üreten Türkiye’nin yenilikçi anlayışını temsil eden Ankara firmasını tebrik ediyorum” dedi. Vali Alâaddin Yüksel, Ankara Valiliği park alanında, elektrik motorlu otomobil ETOX-4 ile bir test sürüşü gerçekleştirdi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları ilgazetesi.com.tr.’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek ve ancak izinle kullanılabilir.
kategori Kategori: Ankara • Ekonomi • Güncel • Sürmanşet

etiket Etiketler

istatistikler
143 kez gösterildi

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: