Peugeot 908 HYbrid4 Dünya Prömiyerini Cenevre Otomobil Fuarı’nda Yaptı

Peugeot 908 HYbrid4 Dünya Prömiyerini Cenevre Otomobil Fuarı’nda Yaptı

05 Mart 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Şubat ayında tanıtılan yeni Peugeot 908’in dizel-hibrid versiyonu Cenevre Otomobil Fuarı’nda vitrine çıktı. Peugeot 908 Hybrid4, markanın temel amaçlarından biri olan çevre korumaya yönelik çalışmalarına katkıda bulunan bir nitelik taşımakta.

908 Hybrid4 sürüş heyecanı ile çevre performansının gerçek anlamda en üst düzeyde bağdaştırılması, Peugeot’nun kimliğinin ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Bu taahhüt özellikle 2011’de Markanın iki tarihsel mükemmellik alanı olan dizel ile elektriği birleştiren Hybrid4 teknolojisi ile taşınacak.

908 HYbrid4 teknolojisi

2008’de Silverstone’daki hibrid teşhir aracının tanıtımından bu yana Peugeot Sport, Grubun mühendisleri ile yakın işbirliği içinde bu teknoloji ile ilgili çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

908 HYbrid4, otomobilin kinetik enerjisinin frenleme fazlarında geri kazanımı ve hızlanma fazlarında geri beslenmesi prensibine dayanan bir sistemi kullanıyor. Bu şekilde kazanılan enerji motor-aktarma grubunun randımanının önemli şekilde iyileştirilmesini sağlıyor.

Sistem geri besleme fazlarının sürdüğü birkaç saniye boyunca kullanılan 60 kW (80 hp)’lik bir güç kazancı sağlıyor. Lityum İyon bataryalarda stoklanan enerji – iki frenleme arasında 500 kJ – hızlanma sırasında arka tekerleklere otomatik olarak aktarılıyor (« push to pass » kumanda yok). Salt elektrikli mod ise sadece servis alanında hareket halindeyken kullanılabiliyor. Bu mod otomobilin homologasyonu için kullanılacak.

908 HYbrid4 hedefleri

908 HYbrid4’i beyaz renkli kasasıyla Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyerinde tanıttıktan sonra, Peugeot Sport bundan böyle bu araçla hedeflerinden birini gerçekleştirmeye çalışacak: Önümüzdeki 24 Nisan tarihinde Le Mans 24 Saat Yarışı (24 Heures du Mans) Test Günü çerçevesinde aracı Le Mans’da denemek.

Bu hedefler oldukça iddialı, çünkü bu hedeflerin gerçekleşmesi yeni 908 ile “24 heures du Mans” hazırlıklarının aksamadan yapılmış olmasına ve aynı zamanda Mart sonunda düzenlenecek ilk 908 HYbrid4 test sonuçlarına bağlı olacak.

908 HYbrid4 Teknik Bilgiler

Şasi : Karbon yekpare gövde

Vites kutusu : Sekansiyel (tiptronik), hidrolik, 6 ileri + geri vites

Termik motor
Tip : Dizel V8 HDi FAP
Silindir hacmi : 3,7 lt
Güç : 550 beygir

Hibrid sistem
Güç : 60 kW (80 hp)*
* sadece enerji geri besleme fazlarında

Enerji geri kazanımı:
• Arka tekerlekler aracılığı ile
• 2 frenaj arasında 500 kJ
• Lityum İyon bataryada stoklanıyor
• Hızlanma fazlarında geri besleme otomatik olarak yapılıyor (« push to pass » kumanda yok)
Salt elektrikli mod sadece servis alanında kullanılabiliyor.

Boyutlar
Uzunluk : 4640 mm
Genişlik : 2000 mm
Dingil mesafesi : 2950 mm
Yükseklik : 1030 mm
Ağırlık : 900 kg

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: