Rusya’da elektrikli araba Avrupa’dan çok sattı

Rusya’da elektrikli araba Avrupa’dan çok sattı

25 Ocak 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

Yüzde 100 elektrikle çalışan ilk araba olan Mitsubishi i-MiEV Rusya’da birçok Avrupa ülkesinden daha fazla ilgi gördü. Elektrikli araba Rusya’da Fransa, Hollanda gibi ülkelerden daha fazla satıldı.

Metronews sitesinin haberine göre, satışa çıktığı Ekim 2011 döneminden bu yana Mitsubishi i-MiEV Rusya’da 90 adet sattı. Bu rakam Fransa’dan 1,9, Danimarka’dan 2,6, İtalya’dan 3,5, Hollanda’dan 3,8 kat daha fazla.

Rusya’da bugün elektrikli araca daha çok şirket ve kuruluşların rağbet gösterdiklerini söyleyen Rolf Import şirketi CEO’su Andrey Pankov, “Örneğin güvenlik şirketleri sessiz oluşu nedeniyle aracı tercih ediyor. Havaalanlarında uçaklardan yolcuları karşılamak için ideal bir araç. Enerji şirketleri de ilgi gösteriyor” dedi.

Vatandaşların ise hediye olarak elektrikli araba satın aldıklarını belirten Pankov, Rusya’da bu aracın ilk müşterisinin Kaluga Valisi Anatoli Artamonov olduğunu söyledi.

Mitsubishi Motors tarafından geliştirilerek satışa sunulan ilk elektrikli otomobil olma özelliği taşıyan Mitsubishi i MiEV’in pili 11 rubleye şarj oluyor. Tamamen dolu bir pil ile 100-130 kilometre yol alınabiliyor. Moskova trafiğinde aynı mesafe için gerekli benzinin fiyatı ise 300 ruble olarak hesaplanıyor.

Aracın Rusya’daki fiyatı 1,8 milyon ruble (yaklaşık 60 bin dolar).

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: