Toyata’nın Elektrikli Spor Otomobili Hız Rekoru Kırdı

Toyata’nın Elektrikli Spor Otomobili Hız Rekoru Kırdı

06 Eylül 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Elektrikli araçlarda yeni hız rekoru Toyota Motorsport GMBH’dan geldi.

Toyota Motorsport GmbH (TMG) yüzde 100 elektrik gücüyle çalışan spor otomobiliyle bu teknolojideki yeni hız rekorunu eline geçirdi. Almanya’daki Nürburgring Nordschleife 20, 8km’lik tur yarışında, Toyota Motorsport, elektrik teknolojisiyle çalışan TMG EV P001 otomobiliyle bir önceki rekor olan 9 dk. 1. 338 sn’yi, 7 dk. 47, 797 sn. ‘ye çekti. Pilot koltuğunda Jochen Krumbach’ın oturduğu ve 2 elektrikli motorun bulunduğu otomobilin hızı saatte 260 km’ye ve torku 800 Nm’ye ulaştı.

Toyota Motorsport GmbH, rekor denemesi ile ilgili ilk hedefini 8 dakika bariyerini kıran ilk elektrikli araç olarak açıklamıştı. Gelen bu rekor, TMG’nin elektrik güç aktarım teknolojisinin gelecekte motor sporları serilerinde rahatlıkla kullanılabileceğini gösterirken TMG’nin bu teknolojiyi 2012’de ticarileştirme kararına olumlu bir destek oldu. TMG Teknik Direktörü Pascal Vasselon projenin amacının iki yönlü olduğuna dikkat çekerek “İlk amacımız elektrikli araçlarda yeni bir rekora imza atmak, diğeri ise elektrikli motor ve güç aktarım teknolojimizin son derece zorlu koşullardaki performansını test etmekti. Memnuniyetle söyleyebiliriz ki, motorsporlarının en zorlu parkuru Nürburgring’de son derece başarılı bir sonuç elde ettik.” dedi.

Toyota Motorsport GmbH Operasyon Direktörü Rob Leupen de; çok hızlı hareket edebilen elektrikli araçlardaki yüksek potansiyeli gösterdiği için, bu rekorun çok etkileyici bir başarı olduğunu kaydetti. Elektrikli motor sporlarının en az geleneksel yarışlar kadar heyecanlı olduğunu ve Toyota Motorsport’un elektrikli aracını sadece rüzgar ve lastik sesleri eşliğinde izlemenin inanılmaz bir duygu olduğunu belirtti. Bu rekorla, Toyota Motorsport’un adını rekor kitaplarında görmekten gurur duyduğunu da sözlerine ekleyen Leupen, “Bu başarı hikayesi bir son değil, başlangıçtır” diye vurguladı. Toyota Motorsport adına rekoru getiren EV P001’in konsepti Aguti tarafından yaratılarak hayata geçirilirken, motor gücü teknolojisi ise Evo Elektrik tarafından geliştirildi.
OtomobilGazetesi.com

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: